Քաղաքական 16:26 18/09/2023 Հայաստան
Անդրանիկ Թևանյանը թվարկեց այն երեք սկզբունքները, որոնք ընդունելու դեպքում պատրաստ են համագործակցել այլ ուժի հետ
«Մեր թիմը հիմա վերլուծում է այն պատճառները, որոնք նպաստեցին ընտրություններին մասնակցության ցածր տոկոսին»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Մայր Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Անդրանիկ Թևանյանը։
Նա շնորհակալություն հայտնեց ընտրատեղամասեր գնացած քաղաքացիներին քաղաքացիական դիրքորոշումն արտահայտելու համար, ինչի  շնորհիվ «առաջին լուրջ հարվածն է հասցվել իշխանությանը»։
«Ի հակառակ այն հայտարարությունների, թե ընտրություններին մասնակցելը սխալ է, լեգիտիմացնում է իշխանության հաղթանակը, մենք լեգիտիմացրեցինք նրանց պարտությունը։ Այս առումով, սա առաջին քայլն է, «Մայր Հայաստանը» խնդիր է դրել ամբողջական իշխանափոխություն իրականացնելու, դրա հնարավորությունը մենք տեսնում ենք։ Մեր ծրագիրն այն է, որ պետք է մեր բոլորիս ակտիվ մասնակությամբ ձևավորվի նոր կառավարություն, որը ոչ ուշ, քան մեկ տարվա ընթացքում պետք է իրականացնի արտահերթ ընտրություններ, այս առումով ակնկալում ենք մեր ժողովրդի ակտիվ մասնակցությունը»,-ասաց Թևանյանը։
Անդրադառնալով այս կամ այն ուժի հետ համագործակցությանը, ապա բանախոսն ասաց դրա համար երեք սկզբունք ունեն՝ պետք է գնահատական տրվի Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականությանը, այն ուժը, որը հավակնություն ունի մեզ հետ համագործակցելու, որևէ դեպքում հնարավոր չետք է տեսնի ՔՊ-ի հետ համագործակցությունը, ամբողջական իշխանափոխության ծրագիրը մեզ հետ կիսելն է։
«Այս առումով մենք բաց ենք այդ քննարկումները վարել ու ստանալ կոնկրետ արդյունքներ»,-ասաց նա։
Թևանյանի խոսքով, այս պահին ոչ «Հանրային ձայն», ոչ էլ «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունների հետ բանակցություններ չկան։
«Ես մինչ այս հայտարարել եմ պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու մասին, ես չեմ գնում Երևանի ավագանու մանդատ ստանալու ճանապարհով, ինձ համար նույնիսկ քաղաքապետ դառնալու խնդիր չէ, այլ մենք գնում ենք իշխանափոխության ճանապարհով, որպեսզի ապահովենք Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությունը։ Այս իշխանության մնալու պարագայում մեզ սարսափելի պրոցեսներ են սպասվում, մեզ համար գերխնդիր է Հայաստանի անվտագային օրակարգի սպասարկումը»,-ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է Հայկ Մարությանի հետ համագործակցությանը, ապա Թևանյանն ասաց՝ կօգնեն նրան անհրաժեշտ ձայներով, եթե պարզվի, որ կիսում է «Մայր Հայաստան»-ի օրակարգը՝ ամբողջական իշխանափոխության վերաբերյալ։
«Ի սկզբանե հայտարարում եմ, որ որևէ պաշտոնի չենք հավակնում, պատրաստ ենք համագործակցության այն տրամաբանությամբ, որ մեր տեսակետները կիսում են ամբողջական իշխանափոխության մասով»,-ընդգծեց նա։

Политика 17:52 18/09/2023 Армения
Андраник Теванян перечислил 3 принципа, при принятии которых они готовы сотрудничать с другими силами
Наша команда сейчас анализирует причины, которые поспособствовали низкой явке избирателей на состоявшихся 17 сентября выборах в Совет старейшин Еревана. Об этом заявил лидер блока «Мать Армения» Андраник Теванян сегодня на пресс-конференции.
Он поблагодарил граждан, которые приняли участие в голосовании на выборах в Совет старейшин Еревана, благодаря чему был нанесен «первый серьезный удар этой власти».
«Вопреки заявлениям о том, будто участие в выборах – неправильный шаг, легитимизирующий победу властей, мы легитимизировали их поражение. В этом плане это первый шаг, «Мать Армения» поставила задачу осуществления полной смены власти, возможность для этого мы видим. Наша программа такова: благодаря активному участию каждого из нас должно быть сформировано новое правительство, которое не менее чем за год должно провести внеочередные выборы. В этом плане я рассчитываю на активное участие нашего народа», – заявил Андраник Теванян.
Коснувшись возможности сотрудничества с той или иной политической силой, Теванян указал, что в данном вопросе они руководствуются тремя принципами: «Сила, которая претендует на сотрудничество с нами, должна дать оценку проводимой Николом Пашиняном политике. Кроме того, данная сила не должна рассматривать возможности сотрудничества с правящей партией «Гражданский договор» и должна разделять нашу программу о полной смене власти».
«В этом плане мы открыты для ведения соответствующих обсуждений и получения конкретных результатов», – сказал он.
По словам Теваняна, на данный момент каких-либо переговоров ни с партией «Общественный голос», ни с партией «Национальный прогресс» не ведется.
«Я до этого заявил о сложении депутатского мандата. Я не иду по пути получения мандата в Совете старейшин Еревана, не ставлю даже задачи становиться мэром. Мы идем по пути полной смены власти для обеспечения безопасности Армении и Арцаха. Если действующая власть останется, нас ожидают ужасающие процессы. Сверхзадача для нас – обслуживание повестки безопасности Армении», – сказал он.
Что касается сотрудничества с Айком Марутяном, Теванян заявил: помогут ему необходимыми голосами, если выяснится, что он разделяет повестку блока «Мать Армения» относительно полной смены власти.
«Я с самого начала заявляю, что мы не претендуем на какую-либо должность, мы готовы к сотрудничеству по следующей логике – если наши взгляды совпадают относительно полной смены власти», – подчеркнул он.