Քաղաքական 07:14 18/09/2023 Հայաստան
ԿԸՀ-ն ամփոփվել է Երևանի ավագանու  ընտրությունների քվեարկության համար  ձևավորված բոլոր 475 ընտրատեղամասից ստացած արդյունքները: Ըստ հրապարակված տվյալների, Երևանի ավագանի ընտրվելու անհրաժեշտ շեմը հաղթահարել է հինգ ուժ. կուսակցությունների համար անցողիկ նվազագույն շեմը 4 տոկոսն է, դաշինքի համար՝ 6 տոկոսը:
ՔՊ-ի օգտին քվեարկել է ընդամենը 75.463 ընտրող, որը կազմում է քվեարկությանը մասնակցածների 32.57 տոկոսը,  երկրորդ տեղում է «Ազգային առջընթաց» 18.89 տոկոսով  (43.765), երրորդ տեղում է «Մայր Հայաստանը» 15.43 տոկոսով (35.739), չորրորդ՝ «Հանրապետությունը» 11.32 տոկոսով (26.236), հինգերորդ՝ «Հանրային ձայնը» 9.68 տոկոսով (22.431)։
ՔՊ-ն միայնակ քաղաքապետ նշանակել չի կարող. գործող օրենսդրության համաձայն, եթե որևէ կուսակցության կամ դաշինքի հաջողվի ստանալ 50 տոկոսից ավելի քվե, ապա ընտրական ցուցակի առաջին համարը օրենքի ուժով կդառնա քաղաքապետ, եթե ոչ, քաղաքապետին կընտրի ավագանին՝ իր կազմից: Երևանի քաղաքապետ ընտրելու համար անհրաժեշտ է լինելու կոալիցիայի ձևավորում:
Երևանի ավագանու ընտրությունների քվեարկությանը մասնակցել է 234 553 քաղաքացի կամ ընտրողների 28.46 տոկոսը։

Politics 11:00 18/09/2023 Armenia
Five political forces have won seats in the Yerevan City Council following Sunday’s elections, according to preliminary data from the Central Electoral Commission (CEC).
The ruling Civil Contract party won 32.57% of the vote, felling well short of an absolute majority in the municipal council which is empowered to appoint the next mayor.
The National Progress party led by former Yerevan Mayor Hayk Marutyan came in second with 18․89%, followed by the Mother Armenia bloc which won 15.43%.
The Public Voice Party garnered 9.68% of the vote, while the Republic (Hanrapetutyun) Party got 11.32% to make it to the City Council.
Civil Contract may still be able to install the Armenian capital's next mayor if it forms a coalition.