Քաղաքական 10:53 18/09/2023 Հայաստան
«Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը, արձագանքելով Երևանի ավագանու ընտրությունների քվեարկության արդյունքնեին, գրում է.
«Այս պահին կարող ենք անել միայն հրատապ հետևություն/վերլուծություն, խորքայինի համար մի քիչ ժամանակ է պետք։ Ընտրությունների գիշերվանից հետո շվարած հանրությունը, գիտակից շերտերը, մենք բոլորս հետևությունների կարիք ունենք։
Հրատապը հետևյալն է. իշխանությունը փորձելու է «անասնագողության եղանակով» ոչ իշխանական ուժերից պոկել 1-2 հոգի և վերցնել քաղաքի կառավարումը։ Այդ ճանապարհին նա կարող է անգամ գնալ հանրության հետ իբր փոխզիջման և քաղաքապետ դնել ոչ թե «չընտրված Ավինյանին» (մեղքը բարդելով նրա վրա), այլ՝ մեկ ուրիշ ՔՊ-ականի։ Երեք խմբակցությունների և հանրային ճնշման խնդիրն է՝ խափանել «անասնագողության» ծրագիրը։
Բայց նույնիսկ եթե դա լինի, խորքային հետևությունները, զարգացումները և սպասվող հեռանկարը սրանից չեն փոխվում։ Դրա մասին առաջիկայում մանրամասն կխոսեմ։ Երեկվանից շատ բան է փոխվել»։

Политика 12:56 18/09/2023 Армения
Эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале, комментируя итоги выборов в Совет старейшин Еревана, пишет:
«На данный момент мы можем сделать только поверхностные выводы/аналитику, для глубокого анализа нужно немного времени. Общество, потрясенное после ночи выборов, его сознательные слои – мы все нуждаемся в выводах.
Пока можно сказать следующее: власти попытаются “путем кражи скота" урвать у невластных сил 1-2 человека и взять управление городом. На этом пути власти могут даже пойти на компромисс с обществом и назначить мэром не “неизбранного Авиняна” (свалив всю вину на него), а на другого представителя ГД. Задача трех фракций и общественного давления – сорвать программу по “краже скота”.
Но даже если это произойдет, глубинные выводы, развития и ожидаемая перспектива от этого не изменятся. Об этом я подробно расскажу в ближайшее время. Со вчерашнего дня многое изменилось».