Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ցեղասպանություն իրականացնելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ
Քննչական կոմիտեից հայտնում են՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Բերձորի (Լաչինի) միջանցքը, ադրբեջանցիների կողմից կեղծ բնապահպանական ցուցարարների միջոցով ապօրինի արգելափակելու, այնուհետև 2023 թվականի ապրիլի 23-ին Բերձորի միջանցքում Հակարի կամրջի վրա ապօրինաբար անցակետ դնելու՝ այդպիսով իր քրեական վարքագծին ակնհայտ ինստիտուցիոնալ բնույթ հաղորդելու, 2023 թվականի հունիսի 15-ին Հակարիի կամրջի վրա դիտավորյալ կերպով սադրանքի դիմելու` երկու ուղղություններով հումանիտար բոլոր ուղևորափոխադրումները և բեռնափոխադրումները միջանցքով ամբողջովին արգելափակեու, ռուսական խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) միջնորդությամբ բուժառուների՝ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան նախատեսված տեղափոխումները խափանելու, 2022 թվականի դեկտեմբերից պարբերաբար, 2023 թվականի մարտ ամսից ամբողջովին Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ գազի, իսկ 2023 թվականի հունվարից՝ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը ընդհատելու, այդ կերպ ցեղասպանություն իրականացնելու դեպքի առթիվ մի խումբ քաղաքացիներից ստացված հաղորդումների, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից շրջափակման մեջ պահվող Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանն իրենց ազգային, էթնիկ, ռասսայական, կրոնական պատկանելության շարժառիթով լրիվ կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացման, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, դրան ուղղված կյանքի պայմաններ ստեղծելու վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակված տեղեկությունների առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ցեղասպանություն, նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ և կատարվում է նախաքննություն:

Law 13:43 20/09/2023 Armenia
Armenia’s Investigative Committee has launched a criminal investigation into the facts of committing genocide in Nagorno-Karabakh (Artsakh) by the military-political leadership of Azerbaijan.
"Based on the reports received from a group of citizens on the case of committal of genocide through the illegal blockade by Azerbaijanis through fake environmental protesters of the only road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia – the Berdzor (Lachin) Corridor from December 12, 2022, then the illegal establishment of the checkpoint on April 23, 2023, on the Hakari Bridge in the Berdzor Corridor, this way clearly institutionalizing its criminal behavior, the deliberate resort to provocation on the Hakari bridge on June 15, 2023 and the complete blockade of all humanitarian passenger transportation and cargo transportation in both directions through the Corridor, the disruption of the scheduled transfers of medical patients from Nagorno-Karabakh to Armenia with the mediation of Russian peacekeepers and the International Committee of the Red Cross (ICRC), the regular disruption from December 2022, and from March 2023 – complete cut off the supply of gas from Armenia to Nagorno Karabakh, and electricity from January 2023, as well as in connection with the information published in the mass media on September 19, 2023 regarding the complete or partial physical destruction, causing serious damage to health, and creating living conditions aimed at it, of the civilian population of Nagorno-Karabakh, kept under siege from December 12, 2022, by the armed forces of the Republic of Azerbaijan on the grounds of their national, ethnic, racial, religious affiliation, criminal proceedings have been initiated and a preliminary investigation is being carried out in the Investigative Committee of Armenia based on Article 133, part 1 of the Armenian Criminal Code – crime of genocide," it said in a statement on Wednesday.