Հասարակություն 22:05 20/09/2023
Հանրահավաքի ելույթներից հետո, երբ ազդարարվեց հանրահավաքի ավարտը, քաղաքացիներից մեկը մոտեցավ Անդրանիկ Թևանյանին ու ասաց․
«Մինչև երբ պետք է սպասե՞նք, ես չեմ դիմանում արդեն, ասեք ճանապարհ որն է»,- ասաց քաղաքացին։
Ի պատասխան Թևանյանն ասաց․ «Հանրային մոբիլիզացիա»։
«Այստեղ արդեն մի 20 հազար մարդ կա, ինչ պետք է կանենք։ Ես մահապարտ եմ, խոսում եմ ու վազում եմ առաջ, չեմ կանգնում։ Ամբողջ կյանքս դաշնակցության անդամ եմ եղել, Արցախում լիքը զոհված ընկերներ ունեմ, նրանց կորուստը կոկորդիցս չի գնում, ինչ պետք է անենք, ինչի ժողովուրդը ստեղ պետք է կանգնի ու սպասի, հարցիս պատասխանը տվեք»,- արձագանքեց քաղաքացին։
Քաղաքացիները կտրուկ  քայլերի գնալու պահանջ ներկայացրեցին, սակայն Թևանյանն ասաց, որ բախումների չեն գնա, գործընթացը պետք է իրականացնել անցնցում։
Քաղաքացիները այդուհանդերձ որոշեցին մտնել Կառավարության շենքը, որը շրջապատված էր ոստիկաններով։
Ոստիկանությունը լրացուցիչ ուժեր կենտրոնացրեց Կառավարության շենքի մոտ,իսկ ակցիայի մասնակիցները վանկարկում էին «Նիկոլ՝ դավաճան»։
Քաղաքացիները շշերով ու ձվերով հարվածում են Կառավարության շենքին։
Ոստիկանները սկսեցին գետնին ամուր հարվածել ձեռքի երկաթե  վահանները, որից հետո անցան կտրուկ գործողությունների։
«Հանե՛ք, հանե՛ք այստեղից»,- հրահանգին հետևեց ոստիկանների բիրտ ուժի կիրառումը քաղաքացիների նկատմաբ։ Սկսեցին բերման ենթարկել քաղաքացիներին, իսկ մարդիկ շարունակում էին վարկարկել՝ թուրքեր, թուրքեր։

Политика 22:24 20/09/2023 Армения
Между участниками акции протеста в центре Еревана и полицейскими произошла стычка: граждан подвергли приводу
После митинга на Площади Республики в Ереване, когда организаторы сообщили о завершении акции протеста, один из граждан подошел к Андранику Теваняну и сказал:
«До каких пор нам ждать, уже не выдерживаю, подскажите, где выход?» – отметил гражданин.
В ответ на это Теванян сказал: «Общественная мобилизация».
«Здесь собрались примерно 20 тысяч человек, мы сделаем всё, что потребуется», – подчеркнул гражданин.
Участники акции протеста предложили предпринять решительные шаги, однако Теванян отметил, что они не пойдут на столкновения, процесс должен проходить без потрясений.
Граждане, тем не менее, приняли решение войти в здание правительства, которое было окружено полицейскими.
Полиция сконцентрировала дополнительные силы у здания правительства РА, а участники акции скандировали: «Никол, предатель».
Затем граждане забросали здание правительства бутылками и яйцами.
Отметим, что сотрудники полиции подвергли приводу некоторых граждан, люди при этом скандируют в адрес полицейских оскорбления.