Հասարակություն 08:49 26/09/2023 Հայաստան
«Ադրբեջանական անցակետի աշխատանքային ռեժիմն ու նրանց մոտեցումը հավելյալ ցավ ու տառապանք է փոխանցում մեր հայրենակիցներին»
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարի Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․
«Տարբեր հանգամանքներով պայմանավորված` Ստեփանակերտ-Կոռնիձոր ճանապարհը գերծանրաբեռնված է և երեկվանից դեպի ՀՀ մեկնած շատ արցախցիների հետ կապ չկա:
Շատերը տեղանքի, իսկ ոմանք` հեռախոսների լիցքավորման հետ կապված խնդիրներ ունեն, շատերն արդեն վառելիքի ու սննդի, իսկ հերթը չափից ավելի դանդաղ է շարժվում:
Ադրբեջանական անցակետի աշխատանքային ռեժիմն ու նրանց մոտեցումը հավելյալ ցավ ու տառապանք է փոխանցում մեր հայրենակիցներին:
Այս պահին միջնորդ երկրների խնդիրը պետք է դառնա` Ադրբեջանի վրա գոնե այդ մասով ճնշումներ գործադրելու և ճանապարհի թողունակությունը կտրուկ մեծացման հարցը:
Սա հատկապես վերաբերվում է ՌԴ-ին, ովքեր տեղում ներկայություն ունեն և ապահովման հետ կապված ֆունկցիաներ են ստանձնել:
Ադրբեջանի` այս պահին դրսևորած մոտեցումները նպատակ ունեն առավելագույնս ճնշումներ գործադրելու և հոգեբանական հարձակումներ իրականացնելու` առանց այդ էլ բոլոր առումներով խոցելի մեր հայրենակիցների վրա»։

Абрамян: Рабочий режим азербайджанского КПП и их подход причиняют нашим соотечественникам дополнительные боль и страдания
Автодорога Степанакерт-Корнидзор – крайне перегружена, что обусловлено различными обстоятельствами, и со вчерашнего дня нет связи со многими направившимися в Республику Армения арцахцами. Об этом пишет секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«У многих проблемы со знанием местности, а у некоторых – с зарядкой телефонов, многие уже сталкиваются со связанными с едой и топливом проблемами, а очередь движется чрезмерно медленно.
Рабочий режим азербайджанского КПП и их подход причиняют нашим соотечественникам дополнительные боль и страдания.
На данный момент задачей стран-посредников должен стать вопрос оказания на Азербайджан давления хотя бы по этой части и резкого увеличения пропускной способности дороги.
Это в особенности касается РФ, у которой на месте имеется присутствие и которая взяла на себя функции по обеспечению.
Проявляемые Азербайджаном сейчас подходы преследуют цель оказания максимального давления и психологических атак на наших и без того во всех смыслах уязвимых соотечественников», – отметил Абрамян.