Քաղաքական 11:16 28/09/2023 Արցախ
«ԼՂ հայության ելքը Ադրբեջանի կողմից իրագործվող էթնիկ զտումների քաղաքակունթյան հարցում շարունակվում է: Վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առաջիկա օրերին ԼՂ-ում այլևս հայ չի մնա»,-կառավարության նիստում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հայտարեց, որ այն էթնիկ զտման և հայրենազրկման ուղղակի ակտ է, ինչի մասին Հայաստանը երկար ժամանակ ահազանգում էր միջազգային հանրությանը:
«Միջազգային տարբեր խաղացողների կողմից ԼՂ-ում տեղի ունեցող էթնիկ զտումները դատապարտող հայտարարությունները կարևոր են, բայց եթե դրանց չհետևեն կոնկրետ գործողություններ՝ այդ հայտարարություններն ընդամենը պատմության համար բարոյական վիճակագրություն ստեղծելու շարքում կդիտվեն, որպեսզի հետագայում տարբեր երկրներ իրենց՝ այս հանցագործությունից ֆորմալ առումով տարանջատելու հնարավորություն ունենան՝ ասելով, թե մենք դատապարտել ենք»,-հայտարարեց Փաշինյանը և  նշեց, որ նման վարքը կարող է դիտարկվել միայն կատարվող հանցագործությանը մասնակցություն:

Политика 11:42 28/09/2023 Армения
Исход армян из Нагорного Карабаха в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки продолжается, заявил на заседании правительства Армении 28 сентября Никол Пашинян.
«Анализ показывает, что в ближайшие дни армян в Нагорном Карабахе больше не останется. Это прямой акт этнической чистки и лишения Родины, к чему мы длительное время привлекали внимание международного сообщества.
Заявления различных международных акторов, осуждающие происходящие в Нагорном Карабахе этнические чистки, важны, но если за ними не последуют конкретные действия, то данные заявления будут рассматриваться лишь в ряду создания нравственной статистики для истории: чтобы в дальнейшему различных стран была возможность формально отгородиться от этого преступления, говоря, мол, мы осудили его», – констатировал Пашинян.
Он отметил, что подобное поведение может рассматриваться лишь как причастность как совершаемому преступлению.