Հասարակություն 12:42 28/09/2023 Հայաստան
Աշխարհահռչակ դերասան, ռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր Մել Գիբսոնը դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիան արցախահայության դեմ: Նա քննադատել է արևմտյան լրատվամիջոցների լռությունը՝ կոչ անելով անհապաղ միջազգային գործողություններ ձեռնարկել արցախահայության պաշտպանության ուղղությամբ:
«Պատմությունը ողբերգականորեն կրկնվում է այն ժամանակ, երբ մենք ականատես ենք լինում ժամանակակից ցեղասպանության։  Հայ ժողովուրդը, որը դարեր շարունակ տառապել է իր հավատքի պատճառով, կրկին բախվել է էթնիկ զտման կոշտ արշավի: Թուրքիան և Ադրբեջանը սարսափելի վայրագություններ են իրականացնում հայերի նկատմամբ՝ սով, հարկադիր տեղահանություն, սպանություններ, առաջին անհրաժեշտության իրերի հասանելիության մերժում։  Նրանք նույն հայերն են, որոնք այս հողի վրա ապրել են սերունդներով։
Ես կոչ եմ անում միջազգային հանրությանն անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել, այն պետք է օգնության ձեռք մեկնի հայերին, որի կարիքն այժմ նրանք հուսահատորեն ունեն, և հումանիտար միջանցք ստեղծի նրանց անվտանգ տեղափոխման համար: Տառապող հայ ժողովրդին ասում եմ ՝ մի հուսահատվեք, Աստված ձեզ հետ է», - նշում է Գիբսոնը։
Նա նաև ընդգծում է՝ ամենակարևորը, հրատապ դիվանագիտական ջանքեր են անհրաժեշտ որպեսզի տեղահանված մարդիկ վերադառնան իրենց տները։

Общество 15:21 28/09/2023 В мире
Голливудский режиссер и актер Мел Гибсон в своем видеообращении осудил агрессию Азербайджана против армян Арцаха. Он раскритиковал молчание западной прессы, призвав международное сообщество предпринять немедленные шаги для защиты арцахских армян.
«История трагически повторяется. Мы становимся свидетелями разворачивающегося современного геноцида. СМИ хранят молчание по этому поводу. Армянский народ, веками преследуемый за свое вероисповедание, вновь сталкивается с этническими чистками. Турция и Азербайджан совершают ужасающие зверства в отношении армян: обречение на голод, вынужденное переселение, убийства, отказ в доступе к предметам первой необходимости. Это армяне, жившие на этой земле поколениями.
Призываю международное сообщество, все страны предпринять незамедлительные шаги, протянуть руку помощи армянскому населению, предложить ему защиту и создать гуманитарные коридоры для их безопасной эвакуации. Страдающему армянскому народу говорю – не отчаивайтесь, с вами бог», – сказал Мел Гибсон.
Он подчеркнул также необходимость срочных дипломатических шагов – чтобы вынужденные переселенцы вернулись в свои дома.