Առողջություն 18:43 28/09/2023
Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Դեսպանը նշել է, որ 5 տոննա բժշկական օգնությունը ներառում է բժշկական սարքավորումներ և դեղորայք` Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված, ծանր վիրավորում ստացածների բուժման համար:
Քննարկվում է նաև այրվածքներ ստացած մի քանի պացիենտներին Ֆրանսիայի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ տեղափոխելու հարցը:
«Ֆրանսիայի Հանրապետության օպերատիվ արձագանքը խոսում է հայ-ֆրանսիական ջերմ հարաբերությունների մասին: Մեր երկարաժամկետ համագործակցությունը կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների թե՛ հրատապ կարիքների լուծմանը, թե՛ հետագա ինտեգրմանը»:
Օգնությունը կտրամադրվի  ԱՆ «Այրվածքաբանության և մաշկաբանության ազգային կենտրոնին» և Գորիսի բժշկական կազմակերպություններից մեկին»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Здоровье 19:04 28/09/2023 Армения
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян встретилась с послом Франции в Армении Оливье Декотинньи. Об этом сообщает Министерство здравоохранения РА.
«Посол отметил, что 5 тонн медицинской помощи включают медицинское оборудование и медикаменты: для лечения вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха людей, которые получили серьезные ранения.
Обсуждается также вопрос перевода нескольких пациентов, получивших ожоги, во французские специализированные медцентры.
Оперативная реакция Франции говорит о теплых армяно-французских отношениях. Наше долгосрочное сотрудничество поспособствует решению насущных потребностей наших соотечественников, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха, а также их дальнейшей интеграции.
Помощь будет предоставлена “Национальному ожоговому центру” и одному из медучреждений Гориса», – говорится в сообщении.