Քաղաքական 22:56 02/10/2023 Հայաստան
Միջազգային հանրությունը Բաքվի քաղաքականությունը կանխելու ուղղությամբ գործուն քայլեր չարեց. Արարատ Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել հանդիպում Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումը համակարգել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, մասնակցել և խոսքով հանդես են եկել ՀՀ փոխվարչապետեր Տիգրան Խաչատրյանը և Մհեր Գրիգորյանը:
«Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական հայատյաց քաղաքականության և մասնավորապես սեպտեմբերի 19-ին սանձազերծած լայնածավալ ռազմական հարձակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարարը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն ուղեկցվել են քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ՝ հանգեցնելով 100-ավոր զոհերի և վիրավորների: Նա հավելել է, որ ադրբեջանական ագրեսիային նախորդել էր Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և ամբողջ աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի ավելի քան 9-ամսյա ապօրինի արգելափակումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ հայկական կողմի շարունակական ահազանգերը, որ Ադրբեջանը կանխամտածված գործողություններով ծրագրում է Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկել էթնիկ զտման, չհանգեցրին միջազգային հանրության՝ Բաքվի քաղաքականությունը կանխելու ուղղությամբ գործուն քայլերի: ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ ԼՂ բնակչությունը՝ 100 հազարից ավել հայ, բռնի տեղահանման է ենթարկվել՝ գոյութենական վտանգ տեսնելով իրենց և իրենց ընտանիքների անդամների՝ ներառյալ երեխաների, կանանց ու տարեցների համար: Անդրադառնալով նախօրեին Լեռնային Ղարաբաղ ՄԱԿ-ի առաքելության ժամանմանը՝ նախարարն ընդգծել է դրա ուշացած լինելը և հանգամանքը, որ այս պահին, ցավալիորեն, այդ առաքելության միակ արդյունքը կարող է լինել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտման փաստի արձանագրումը:
ՀՀ փոխվարչապետ, հումանիտար կենտրոնի աշխատանքները համակարգող Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության քայլերն՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 100,000 հայերի առաջնային խնդիրների բացահայտմանն ու հասցեագրմանը: ՀՀ փոխվարչապետն անդրադարձել է հրատապ կարիքների հաշվառմամբ մշակված պետական աջակցության ծրագրերին՝ դրանց զուգահեռ կարևորելով համապարփակ կարիքների գնահատման աշխատանքների պատշաճ իրականացումը, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ, ինչը թույլ կտա մշակել հասցեական երկարաժամկետ աջակցության ծրագրեր:
Հանդիպմանը ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի բռնի տեղահանված հայերի առաջնային կարիքների հասցեագրմանն ուղղված միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին: Փոխվարչապետն առաջնային է համարել բռնի տեղահանվածներին կեցավայրերով ապահովելու հարցը, ինչպես նաև նշել նրանց զբաղվածության, կրթական, առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների մատուցման կարևորությունը»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ-ից տարածած հաղորդագրության մեջ:

Politics 11:15 03/10/2023 Armenia
A meeting was held with the heads of diplomatic missions and representatives of international organizations accredited in Armenia at the country's Ministry of Foreign Affairs on Monday, October 2. The meeting was coordinated by Foreign Minister Ararat Mirzoyan. Deputy Prime Ministers of Armenia Tigran Khachatryan and Mher Grigoryan also attended and delivered remarks at the meeting, the Armenian Foreign Ministry reported.
Mirzoyan presented the current situation created as a result of Azerbaijan’s ongoing policy of Armenophobia towards the people of Nagorno-Karabakh and, in particular, the large-scale military attack carried out on September 19. The minister reminded that Azerbaijan's actions were accompanied by targeting of the civilian population and infrastructure, resulting in hundreds of casualties and wounded. He added that the Azerbaijani aggression was preceded by more than 9 months of illegal blockade of the Lachin corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia and the outer world.
"The Minister of Foreign Affairs of Armenia emphasized that the continuous warnings from the Armenian side that Azerbaijan, with its deliberate actions, was planning to subject Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing, did not lead to effective steps by the international community to prevent Baku's policy. The Foreign Minister stressed that the people of Nagorno-Karabakh, more than 100.000 Armenians, were forcibly displaced, facing existential threat for their families, including children, women and the elderly. Touching upon the arrival of the UN mission to Nagorno-Karabakh the day before, the Minister emphasized that it was much overdue and that at the moment, unfortunately, the only result of this mission could be stating the fact of ethnic cleansing of the Armenian population from Nagorno-Karabakh," the ministry said in its readout of the meeting.
Touching upon the willingness of various countries and international organizations to provide support in overcoming current humanitarian problems, Ararat Mirzoyan expressed gratitude for the provided urgent support.
Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Khachatryan, who is coordinating the Humanitarian Center established by the Government of Armenia, presented to the participants the steps of the Government aimed at identifying and addressing the priority problems of more than 100,000 Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. He touched upon the state support programs developed based on the assessment of urgent needs, parallel to them emphasizing the proper, comprehensive needs assessment, which is being conducted including in cooperation with international partners. The latter will allow the development of targeted long-term assistance programs.
Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan touched upon the work carried out for preparation of mid-term and long-term programs aimed at addressing the primary needs of forcibly displaced Armenians of Nagorno-Karabakh. He considered the issue of providing forcibly displaced people with places of residence a priority and also noted the imperative of providing them with employment, educational, medical and social services.
Touching upon the overall situation and developments in the South Caucasus, in particular the issue of unblocking the regional economic and transport communications, Mirzoyan reiterated that Armenia is interested in unblocking communications based on sovereignty and jurisdiction of parties and principles of equality and reciprocity.