Հայաստանն այնպես է շարժվելու, ինչպես բխում է մեր էներգետիկ անվտանգությունից. Խանդանյանը՝ ի պատասխան Թուրքիայի պահանջին
«Հայաստանն էներգետիկ անվտանգության իր ռազմավարությունն ունի, և նման պահանջներն անտեղի են և ժամանակավրեպ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը՝ խոսելով Թուրքիայի՝ Մեծամորի ԱԷԿ-ը փակելու պահանջի մասին։
Նա չի կարծում որ դա պետք է ներհայաստանյան օրակարգի հարց դառնա։
«Կրկնում եմ՝ Հայաստանն այնպես է շարժվելու, ինչպես բխում է մեր էներգետիկ անվտանգությունից»,- ասաց Խանդանյանը։
ՔՊ-ական պատգամավորը նշեց, որ եթե չի սխալվում, բազմիցս է եղել նման դիմումներ։ Նա նշեց, որ ամբողջ աշխարհն այժմ անցնում է ատոմային էներգիայի՝ հաշվի առնելով ածխաջրածնային պաշարների հետ կապված խնդիրը։
- Թուրքիան պահանջում է փակել Մեծամորի ԱԷԿ-ը
- Մեծամորի ատոմակայանը սպառնալիք է ներկայացնում առաջին հերթին Թուրքիայի ու Ադրբեջանի. Թուրք պաշտոնյա

Politics 15:38 03/10/2023 Armenia
Turkey’s demands for Armenia to shut down its nuclear power plant are “inappropriate and outdated”, says MP Sargis Khandanyan, chair of the parliament foreign affairs committee.
“Armenia has its strategy for energy security and such demands are inappropriate and outdated,” he told reporters, adding that there have been numerous such demands.
“Armenia will act in a way that stems from its energy security,” the MP stressed.
Khandanyan stated that the whole world “is now shifting to atomic energy due to the problem with hydrocarbon reserves.”
Turkey announced on Monday that it had appealed to the International Atomic Energy Agency (IAEA), demanding the cessation of operations at the Metsamor Nuclear Power Plant in Armenia.