Հասարակություն 15:42 03/10/2023 Հայաստան
Միայն մի քանի հարյուր մարդ է մնացել Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքում, այդ թվում՝ հիվանդներ, հաշմանդամներ և տարեցներ։ «Ռոյթերզ»-ի փոխանցմամբ, երեքշաբթի այդ մասին ասել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պաշտոնյան՝ դատարկ փողոցները բնութագրելով որպես «սյուրռեալիստական»։
Ադրբեջանական ուժերը վերահսկողության տակ են վերցրել էթնիկ հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղը՝ առաջացնելով ավելի քան 100,000 հայերի արտագաղթը։
«Քաղաքն այժմ ամբողջովին ամայացած է»,- տեսահոլովակի միջոցով ասել է ԿԽՄԿ թիմի ղեկավար Մարկո Սուչին Ղարաբաղի մայրաքաղաքից։
«Հիվանդանոցները... չեն գործում, բուժանձնակազմը հեռացել է, դիահերձարանի տնօրենն էլ է գնացել: Այսպիսով, այս տեսարանը բավականին սյուրռեալիստական է։ ԿԽՄԿ-ի թիմն այժմ փնտրում է արգելափակված բնակիչներին»,-ասել է նա։
Նրանցից մեկը Սուսաննան է՝ տարեց, անկողնում գամված քաղցկեղով հիվանդ, ով սկսել էր անեմիայի և թերսնման նշաններ ցույց տալ։
«Պետք է ասեմ, որ բավականին դժվար է գտնել կարիքավոր խոցելի մարդկանց, Սուսաննային գտնելն իսկապես զգացմունքային պահ էր։ Նրան շտապօգնության մեքենայով տարհանել են Հայաստան», - ասել է նա:
Ստեփանակերտում ադրբեջանական ներկայության մասին հարցին ի պատասխան Մարկո Սուչին ասել է՝  ոստիկանական ուժերը հսկում են փողոցները:

Politics 15:57 03/10/2023 NKR
Only a few hundred people remain behind in the capital of Nagorno-Karabakh, including the sick, disabled and elderly, an International Committee of the Red Cross (ICRC) official said on Tuesday, describing the empty streets as "surreal", Reuters reported.
Azerbaijani forces took control of Nagorno-Karabakh populated by ethnic Armenians, triggering an exodus of more than 100,000 Armenians.
"The city is now completely deserted," said ICRC team lead Marco Succi via videolink from the Karabakh capital, Stepanakert.
"The hospitals....are not functioning; the medical personnel left; the water board authorities left; the director of the morgue also left. So this scenario, the scene is quite surreal."
An ICRC team was now combing the streets with megaphones seeking stranded residents, he told a Geneva press briefing. One whom they found was Susanna, an elderly, bed-ridden cancer patient who was beginning to show signs of Anaemia and malnutrition despite provisions left by her neighbours.
"On a personal note, I must say it's quite difficult to find the most vulnerable in need, in circumstances like this and finding Susanna all on her own was really an emotional moment," he said. She was evacuated by ambulance to Armenia.
Asked about an Azerbaijani presence in the capital, he said its police forces were patrolling the streets.