Քաղաքական 18:02 03/10/2023 Հայաստան
«Այս իշխանությունն իր հանցավոր, անգրագետ գործունեությամբ մեզ ներքաշել է պատերազմի մեջ ու պատմության մեջ մնալու է  Արցախը հայաթափոխի խարանը ճակատին»,- Ազգային ժողովում հայտարարությունների ժամին ասաց ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նա նշեց, որ բոլորս ուզում ենք խաղաղություն, բայց այս պայմաններում չի կարող լինել խաղաղություն Ադրբեջանի հետ, որը  շարունակում է բացահայտ թշնամական գործողություններ իրականացնել ՀՀ հանդեպ։
«Հայաստանը պարտավոր է հանդես գալ, որ արցախյան հակամարտությունը կարգավորված չէ և բանակցությունները միջազգային ընդունելի ֆորմատով այլընտրանք չունեն, ձեռնպահ մնալ Ադրբեջանի հետո միջպետական որևէ պայմանագիր ստորագրելուց, քանի դեռ  Արդրբեջանն ազատ չի արձակել Արցախի Հանրապետության պաշտոնյաներին, ռազմական գործիչներին, գերիներին և չի դադարեցրել ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ»,- ասաց Օհանյանը։

Политика 18:25 03/10/2023 Армения
«Эти власти своей преступной и безграмотной деятельностью втянули нас в войну, и войдут в историю с клеймом выселивших армян из Арцаха», – заявил в Национальном Собрании Армении руководитель фракции «Айастан» («Армения») Сейран Оганян.
Он отметил, что все хотят мира, но в этих условиях не может быть мира с Азербайджаном, который продолжает осуществлять откровенно враждебные действия против Армении.
«Армения обязана выступить с той позиции, что арцахский конфликт остается неурегулированным и нет альтернативы переговорам. Обязана воздержаться от подписания какого-либо соглашения с Азербайджаном, пока Азербайджан не освободит должностных лиц Республики Арцах, военных деятелей, пленных и не прекратит посягательства на суверенную территорию Республики Армения», – пояснил Оганян.