09:29 03/10/2023 Հայաստան
.Իմ շրջապատում շատերը պարբերաբար գանգատվում էին, թե բա` կրկնակի գումար է գանձում, քարտից առանց գնում կատարելու գումար է հանում, մի ապրանք ենք պատվիրում,  կրկնակի պատվեր է գրանցում ու էդպես շարունակ։
.Էս խոսակցություններն ինձ ստիպեցին ավելի ուշադիր լինել ու խնդրեմ, օգոստոսի 5֊ին ապրանք վերադարձրի, մեկ էլ՝ հոպլյա, հա'մ возврат-ի (բաց.` վերադարձ) գումարը տարավ, հա'մ ապրանքների։ Եթե  գումարը փոքրիկ լիներ՝1000-2000, գուցեև չնկատեի, բայց չէ'...
.Հաջորդ իսկ օրը դիմեցի մեր քաղաքի пункт выдачи. սրտանց ապրումակցեցին, կարեկցեցին, բայց ոչնչով օգնել չկարողացան։ Չհուսահատվեցի։
.Սպասեցի, մինչև իրենց սահմանած ժամկետը կլրանա, գումարի վերադարձ չկա, հավելվածով մի 1000 անգամ գրեցի, էնքան, որ եթե  շաբաթներ առաջ գոնե որպես պատասխան` ստանդարտ տեքստ էին ուղարկում, հիմա էդ էլ մի կերպ են անում։
.Ու ես` նվաստս, էլփոստի հասցե գտա, չալարեցի` բանկից պեչատած (բաց.` կնքված) քաղվածք վերցրի, էդ էլ ուղարկեցի։ Ապարդյուն։
.Տելեգրամով փորձեցի իրենց գրել, խաբեբաների հանդիպեցի, որ փորձեցին քարտիս տվյալները կորզել ու մի հատ էլ` թե բա` որպեսզի կարողանանք փոխհատուցել, պիտի քարտի վրա առնվազն 25000 դրամ լինի, հա՞ որ։
.Վերջապես կարողացա իրենց առցանց օպերատորների միջոցով խնդիրը ներկայացնել:  Իրենք անընդհատ փոխվում էին ու ես ստիպված իմ խնդիրը 1,5 ժամվա ընթացքում հերթով պատմեցի Լինային, Կիրիլլին, Նատալյային, Կլավդյային, Մարգարիտային, Ալյոնային, Անժելային, Նադեժդային, Իվանին, Ելենային, Անգելինային, Գալինային և արդյունքում ասացին` լավ էլ ապրանքդ ստացել ես, մեզ մոտ էդպես է ցույց տալիս։ Դե հա՛, եթե համ возврат են ձևակերպել (բաց.` վերադարձ), հա՛մ քարտից գումար են տարել, իրենց շահերից է բխում, որ  էդպես էլ ասեն։
.Ես լումա առ լումա վերահսկում էի իմ գնումները, քարտի ելքերն ու մուտքերը, ունեի հիմնավորող ապացույցներ, բայց անօգուտ։ Կարևորն այն է, որ WB֊ի կողմից «խնդիրը փակվեց», իսկ  իմ` խաբված գնորդիս նյութական ու բարոյական վնասները մնացին չփոխհատուցված։
Մի խոսքով` զգոն եղեք ու վերահսկեք ձեր հաշիվները։
.Սա WILDBERRIES֊ի մասին իմ տեսանկյունից էր` որպես գնորդ, որ ոչ մի կերպ պաշտպանված չենք, ու իմ` գնորդիս ճիշտ լինելն անգամ անթիվ սքրինների, քաղվածքների, Ստեփանավանի пункт выдач-ի սպասարկման աշխատակիցների ջերմ վերաբերմունքով ու աջակցելու պատրաստակամությամբ, բայց օգնել չկարողանալով` առ ոչինչ է։
ՀԳ։ Նյութական վնասը չի գերազանցում 10000 ՀՀ դրամը, բարոյական վնասը` խաբված և կողոպտված լինելը, անչափելի շատ։ Ու սա ստիպում է ինձ վերանայել իմ վերաբերմունքը երբեմնի սիրելի առցանց այս համակարգի նկատմամբ»։

Общество 11:16 03/10/2023 Армения
Жительница Степанавана Маруся Балаян предупреждает о мошенничестве на крупнейшем российском маркетплейсе Wildberries.
«Я не думала, что Wildberries позволит мошенничество по отношению к своим покупателям, но сама столкнулась с этим», – отмечает она.
По ее словам, разговоры и жалобы в окружении заставили ее быть бдительнее, и вот что она обнаружила:
«5 августа я вернула товар, и, вуаля: со счета были сняты деньги и за возврат, и за товар. Если бы сумма была небольшая, 1000-2000, я бы, возможно, и не заметила этого, но нет...
На следующий же день я обратилась в пункт выдачи в нашем городе: мне посочувствовали искренне, но ничем помочь не смогли. Я не стала отчаиваться.
Дождалась, пока истечет установленный ими срок, возврата средств не случилось, сто раз написала им через приложение – столько, что если неделями ранее они в ответ отправляли стандартный текст, то сейчас и то делают с трудом.
Я даже не поленилась, нашла адрес электронной почты, отправила им предоставленную банком выписку со счета. Но безрезультатно».
В конце концов, покупательнице удалось  представить проблему операторам маркетплейса, однако ей ответили, что, как у них показывает, товар она получила.
«Ну, да, если одновременно оформили и возврат, и сняли средства с карты за товар, то в их интересах говорить так», – отметила она.
«Материальный ущерб не превышает 10000 драмов РА, моральный же ущерб – то, что тебя обманули и ограбили – несоизмеримо больше. И это заставляет меня пересмотреть отношение к некогда любимой платформе для онлайн-покупок», – указывает Маруся Балаян.