Քաղաքական 15:48 05/10/2023 Աշխարհում
Եվրոպական խորհրդի նախագահ  Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ վերջերս ունեցած զրույցի ժամանակ նշել է, որ «չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Հայաստանից»։
«Ես երկու օր առաջ խոսել եմ նախագահ Ալիևի հետ, և նրան հստակ ասել եմ, որ նա չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Հայաստանից։ Սա պետք է բարձրաձայն ասվի, և պետք է երաշխավորվի, որ կա [Հայաստանի և Ադրբեջանի] տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում»,- ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ ասել է նա Գրանադայում, ուր ժամանել է մասնակցեու Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին։
«Ես մտադիր չեմ այստեղ հրապարակավ մեկնաբանել Ալիևի՝ Գրանադա չգալու որոշումը, ես անձամբ նրան կասեմ, թե ինչ եմ մտածում այդ մասին», - նշել է Միշելը։
Նա ասել է, որ ԵՄ միջնորդությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղղված է այս տարածաշրջանում Եվրամիության շահերի պաշտպանությանը։

Политика 15:02 05/10/2023 В мире
Глава Евросовета Шарль Мишель заявил, что в ходе недавней беседы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым указал, что у того "не может быть территориальных претензий к Армении", передает ТАСС.
"Я говорил два дня назад с президентом Алиевым, и я ясно сказал ему, что у него не может быть территориальных претензий к Армении. Это должно быть сказано громко вслух и нужно гарантировать, что есть взаимное признание территориальной целостности [Армении и Азербайджана]", - заявил он по прибытии на саммит глав государств и правительств Европейского политического сообщества в Гранаде (Испания).
"Я не намерен комментировать решение Алиева не приезжать в Гранаду здесь на людях, я все выскажу ему лично, что я об этом думаю", - добавил Мишель.
Посредничество ЕС между Арменией и Азербайджаном направлено на защиту интересов Евросоюза в этом регионе, заявил Мишель.