Քաղաքական 15:48 05/10/2023 Աշխարհում
Եվրոպական խորհրդի նախագահ  Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ վերջերս ունեցած զրույցի ժամանակ նշել է, որ «չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Հայաստանից»։
«Ես երկու օր առաջ խոսել եմ նախագահ Ալիևի հետ, և նրան հստակ ասել եմ, որ նա չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Հայաստանից։ Սա պետք է բարձրաձայն ասվի, և պետք է երաշխավորվի, որ կա [Հայաստանի և Ադրբեջանի] տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում»,- ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ ասել է նա Գրանադայում, ուր ժամանել է մասնակցեու Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին։
«Ես մտադիր չեմ այստեղ հրապարակավ մեկնաբանել Ալիևի՝ Գրանադա չգալու որոշումը, ես անձամբ նրան կասեմ, թե ինչ եմ մտածում այդ մասին», - նշել է Միշելը։
Նա ասել է, որ ԵՄ միջնորդությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղղված է այս տարածաշրջանում Եվրամիության շահերի պաշտպանությանը։

Politics 17:00 05/10/2023 World
President of the European Council Charles Michel said on Thursday that during a recent phone call with Azerbaijani President Ilham Aliyev he said that the latter "cannot have territorial claims to Armenia”, Russia’s TASS news agency reported.
"I spoke with President Aliyev two days ago and I clearly told him that he cannot have territorial claims to Armenia. This must be said out loud and the mutual recognition of the territorial integrity [of Armenia and Azerbaijan] must be guaranteed," he said upon his arrival at the European Political Community summit in Granada, Spain.
Michel refused to comment on Aliyev's decision to pull out of EU-mediated talks with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on the sidelines of the summit.
"I will tell him everything personally what I think about it," the EU diplomat added.
Michel said the EU mediation between Armenia and Azerbaijan is aimed at protecting EU interests in the region.