Առողջություն 13:30 07/10/2023 Հայաստան
Հայաստանի տարբեր բժշկական հաստատություններում շարունակում է բուժում ստանալ Արցախից բռնի տեղահանված 302 քաղաքացի։ Հումանիտար կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
Նրա խոսքով՝ 113-ի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր, 11-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։
«Վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվում է 5 երեխա, ևս 8 երեխա բուժվում է սովորական պայմաններում»,- ընդգծեց նա։
Նազելի Բաղդասարյանը նշեց նաև, որ արդեն 13 646 անձ դիմել է առաջնային առողջապահական բուժհաստատություններ։
Խոսնակը նաև հայտնեց, որ Արցախից բռնի տեղահանված բուժաշխատողներից 261–ն արդեն գրանցվել են Առողջապահության ազգային ինստիտուտում։ «Համապատասխան դասընթացներ անցնելուց և կրեդիտներ հավաքելուց հետո կկարողանան աշխատանքի անցնել ՀՀ բուժհաստատություններում»,- ասաց Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ նրանցից 125-ը ավագ բուժաշխատողներ են, 136-ը՝ միջին։
Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ այժմ բուժհաստատություններում առկա է 273 ավագ և 59 կրտսեր բուժաշխատողի թափուր աշխատատեղ։

Здоровье 14:17 07/10/2023 Армения
В различных медцентрах Армении продолжают получать лечение свыше 300 вынужденных переселенцев из Арцаха: состояние 11– крайне тяжелое
В различных медцентрах Армении продолжают получать лечение 302 гражданина, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха. Об этом на пресс-конференции сообщила пресс-секретарь премьер-министра РА Никола Пашиняна – Назели Багдасарян.
По её словам, состояние 113 из них продолжает оставаться тяжелым, состояние 11 оценивается как крайне тяжелое.
«В отделении реанимации находятся 5 детей, ещё 8 получают лечение в обычных условиях», – подчеркнула она.
Н. Багдасарян отметила также, что уже 13 646 лиц обратились в учреждения первичной медпомощи.
Пресс-секретарь сообщила, что 261 из медсотрудников из Арцаха уже зарегистрировались в Национальном институте здравоохранения. «После прохождения соответствующих курсов и сдачи кредитов они смогут начать работать в медучреждениях РА», – отметила Багдасарян, добавив, что 125 из них – старшие медсестры, 136 – средние.
По данным министерства здравоохранения, в настоящее время в медицинских учреждениях имеется 273 вакансии старших и 59 младших медицинских работников.