Առողջություն 13:30 07/10/2023 Հայաստան
Հայաստանի տարբեր բժշկական հաստատություններում շարունակում է բուժում ստանալ Արցախից բռնի տեղահանված 302 քաղաքացի։ Հումանիտար կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
Նրա խոսքով՝ 113-ի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր, 11-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։
«Վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվում է 5 երեխա, ևս 8 երեխա բուժվում է սովորական պայմաններում»,- ընդգծեց նա։
Նազելի Բաղդասարյանը նշեց նաև, որ արդեն 13 646 անձ դիմել է առաջնային առողջապահական բուժհաստատություններ։
Խոսնակը նաև հայտնեց, որ Արցախից բռնի տեղահանված բուժաշխատողներից 261–ն արդեն գրանցվել են Առողջապահության ազգային ինստիտուտում։ «Համապատասխան դասընթացներ անցնելուց և կրեդիտներ հավաքելուց հետո կկարողանան աշխատանքի անցնել ՀՀ բուժհաստատություններում»,- ասաց Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ նրանցից 125-ը ավագ բուժաշխատողներ են, 136-ը՝ միջին։
Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ այժմ բուժհաստատություններում առկա է 273 ավագ և 59 կրտսեր բուժաշխատողի թափուր աշխատատեղ։

Health 15:36 07/10/2023 Armenia
A total of 302 people forcibly displaced from Artsakh (Nagorno-Karabakh) continue treatment in Armenia’s medical centers, Prime Minister Nikol Pashinyan's spokesperson, Nazeli Baghdasaryan, said on Saturday.
113 of them remain in grave condition, while 11 others are in critical condition, she said.
"Five children are in intensive care,” Baghdasaryan told a press briefing.
She also noted that 13,646 people had already applied to primary health care facilities for registration.
The spokeswoman said that 261 medical workers from Artsakh had already registered with the National Health Institute. "After completing the relevant courses and collecting credits, they will be able to start working at Armenia’s medical facilities," Baghdasaryan noted, adding that 125 of them are physicians and 136 are nurses.
According to the Ministry of Health, there are currently 273 vacancies for doctors and 59 vacancies for nurses in medical facilities.