Հասարակություն 17:09 07/10/2023 Հայաստան
Արարատի մարզում ապաստանել է 19 054 արցախցի։ Նման տվյալներ այսօր ներկայացրեց Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի ղեկավար Կառլեն Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով, համայնքում լայնածավալ աշխատանքներ են իրականացվում արցախցիների կացաության պատշաճ պայմանների ապահովման համար,որևէ քաղաքացի գիշերակացի խնդիր չի ունեցել։
«Նրանց տեղակայել ենք ժամանակավոր կեցավայրերում, վարձակալությամբ կամ անհատույց տրամադրված բնակարաններում թե Արտաշատ քաղաքում, թե գյուղական բնակավայրերում»,-ասաց նա։
Արտաշատ համայնքում այսօրվա դրությամբ 1241 բռնի տեղահանված ընտանիք է տեղակայաված՝ 5199 անձ, որից  519 ընտանիքը գտնվում են Արտաշատ քաղաքում, գյուղական բնակավայրերում՝ 723 ընտանիք։ Նրանցից 475 ընտանիք հյուրընկալված է անհատույց կամ բարեկամների մոտ։
«Արտաշատ քաղաքի մարզադպրոցի մի հատվածը վերապրոֆիլավորվել է և ծառայում է որպես ժամանակավոր կեցավայր 120 անձի համար, նրանց տրամադրվում է  տաք սնունդ, հիգիենայի պարագաներ և այլն։ Չնայած գիտենք, որ Արտաշատ համայնքը շատ խիտ է բնակեցված, կարողանում ենք ազատ բնակարաններ գտնել ու մեր հայերանկիցներին տեղավորել»,-ասաց նա։

Общество 17:36 07/10/2023 Армения
В Араратcкой области РА убежище нашли свыше 19 тысяч арцахцев. Данные сегодня представил руководитель общины Арташат Араратской области Армении Карлен Мкртчян.
По его словам, в общине проводятся масштабные работы по обеспечению надлежащих условий проживания арцахцев, ни у одного гражданина не возникло проблем с ночлегом.
«Они проживают пока во временных домах, снимают в аренду или в квартирах, предоставленных частными лицами как в городе Арташат, так и сельских местностях», – отметил он.
На сегодняшний день в общине Арташат проживает 1241 вынужденно переселенная семья, 5199 человек, из них 519 семей – в городе Арташат, 723 семьи – в сельской местности. Из них 475 семей размещаются бесплатно или у родственников.
«Часть спортивной школы города Арташат перепрофилирована и служит местом временного проживания 120 человек, они обеспечены горячим питанием, предметами гигиены и т.д.», – отметил он.