Քաղաքական 12:40 09/10/2023 Աշխարհում
Իսրայելի տարածքում ապրում է 10 հազար հայ։ Իսրայելի այն շրջանները, որոնք հրթիռակոծվում են ՀԱՄԱՍ խմբավորման կողմից, ապրում է 3500 հայ։ Panorama.am-ի հետ զրույցում «Նաիրի» Պետախ–Տիկվայի իսրայելահայերի միության նախագահ և «Israelahayer» («Իսրայելի հայերը») պարբերականի հիմնադիր Արտյոմ Չերնամորյանն ասաց, որ Իսրայելի հարավային շրջաններում, որտեղ ամենածանր վիճակն է, ապրում է մոտ 500 հայ, նրանք ռմբապաստարաններից դուրս չեն գալիս։
«Իրավիճակը ծանր է երկրի հարավային քաղաքներում։ Հրթիռային հարձակումներ են տեղի ունենում, մարդիկ ռմբապաստարաններից դուրս չեն գալիս, երեխաների համար առաջին անհրաժեշտության ապրանքները գնելու դժվարություններ ունեն։ Ոստիկանությունը թույլ չի տալիս մարդ գնա ու նրանց օգնի, ամբողջը թիկունքի ծառայություններն են ապահովում»,- փոխանցեց նա։
Ա. Չերնամորյանն ասաց, որ հայերի շրջանում զոհեր, վիրավորներ չկան։ Այն շրջանները, որոնք հրթիռակոծվում են,  հայ համայնքը եկեղեցիներ կամ հուշակոթողներ չունի, հիմնական մասը Երուսաղեմում են, որտեղ, նրա խոսքով, արաբներն ավելի շատ ներքին խժդժություններ են կազմակերպում, լարում իրավիճակը, բայց չեն հրթիռակոծում։
Երկրի կենտրոնական հատվածներում` Երուսաղեմ, Թել Ավիվ, Պետախ-Տիկվա և այլ բնակավայրեր, ապրում է մոտ 3000 հայ։
«Պետախ-Տիկվայում հիմա համեմատաբար հանգիստ է։ Երեկ երեկոյան կենտրոնական քաղաքների վրա ուժեղ հարձակում եղավ, իրավիճակը լարված էր, բայց գիշերը հանգիստ էր, ստիպված չեղանք իջնել ռմբապաստարաններ, երեխաները կարողացան հանգիստ քնել»,- ասաց Ա. Չերնամորյանը։
Նա ասաց, որ Պետախ-Տիկվա հայերով բնակված ամենամեծ քաղաքն է, 1000 հայ կա, քաղաքում կա Հայոց ցեղասպանության  հուշարձան, Ազնավուրի անվան հրապարակ։
«Պատրաստակամություն ենք հայտնել քաղաքային իշխանությանը օգնելու զինվորների համար սնունդ տրամադրելու հարցում։ Իսրայելի շատ հայազգի քաղաքացիների որդիներ ծառայել են իսրայելական բանակում։  Այս պատերազմի պատճառով հավանաբար մոբիլիզացիա կլինի ու նրանք էլ կզորակոչվեն, քանի որ հայերը շատ լավ մասնագետներ են»,- նշեց «Նաիրի» Պետախ–Տիկվայի իսրայելահայերի միության նախագահը։
Նրա խոսքով, լուրեր են տարածվել, որ խանութներում աժիոտաժ է, մարդիկ լարված են, մտավախություն ունեն, որ պատերազմը կարող է ձգձգվել, սննդամթերք են փորձում ձեռք բերել։
Ա. Չերնամորյանը ցավով նշեց, որ Հայաստանում կան մարդիկ, որոնք ասում են՝ «լավ են անում Իսրայելի հետ»։
«Իսրայելի հասարակ ժողովրդի մի մասը դեմ է իր կառավարությանը, համաձայն չէ, որ Իսրայելի կառավարությունն, իր շահերից ելնելով, համագործակցում է Ադրբեջանի հետ, բայց այս պետության նավթի 40 տոկոսը ստացվում է Ադրբեջանից։ Պետք է հարցին բազմակողմանի նայել ու չուրախանալ հրեա ժողովրդի ողբերգությունից»,- ասաց նա։
Ա. Չերնամորյանը լավ լուրեր լսելու հույս չունի, սակայն ամենաշատը մտահոգվում է ոչ թե Իսրայելի համար, այլ Հայաստանի, որ հանկարծ Հայաստանը որևէ կերպ չբախվի այս պատերազմին. «Եթե Նեթանյահուի ամբիցիաները բոլոր սահմաններն անցնեն, հնարավոր է Ադրբեջանի տարածքը օգտագործելով՝ հարվածներ հասցնեն Իրանի  միջուկային  ռեակտորներին, գործարաններին, որը կպայթեցնի ողջ տարածաշրջանը, Հայաստանը գլխավոր տուժողներից կլինի թուրք-ադրբեջանա-իրանական տանդեմի դիմաց»։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 7-ի առավոտյան Իսրայելը Գազայի հատվածից հրթիռային հարձակման է ենթարկվել։  Ռազմական գործողությունները շարունակվում են, Իսրայելի զոհված բնակիչների թիվը գերազանցում է 700-ը։

13:14 09/10/2023 В мире
Утром 7 октября Израиль подвергся ракетному обстрелу из сектора Газа. Военные действия продолжаются, число погибших израильтян превышает 700 человек.
В Израиле проживает 10 тысяч армян. В районах Израиля, которые подвергаются обстрелам, проживает 3500 армян.
Главный редактор газеты «Армяне Израиля» (Israelahayer) Артем Чернаморян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал, что в южных частях Израиля, где сложилась самая тяжелая ситуация, проживает около 500 армян, они не выходят из бомбоубежищ.
«Сложилась тяжелая ситуация в южных городах страны. Ведутся ракетные обстрелы, люди не выходят из бомбоубежищ, имеются проблемы с приобретением товаров первой необходимости для детей. Полиция не позволяет отправиться им на помощь», – сообщил он.
А. Чернаморян отметил, что нет жертв и пострадавших среди армянского населения. Те районы, которые подверглись обстрелам, там нет армянских церквей или памятников культуры, основная часть находится в Иерусалиме, где, по его словам, арабы устраивают больше внутренних споров, нагнетают ситуацию, но не обстреливают.
Около 3000 армян проживают в центральных частях страны – Иерусалиме, Тель-Авиве, Петах-Тикве и других населенных пунктах.
«В Петах-Тикве сейчас сравнительно спокойная обстановка. Вчера была совершена мощная атака на центральные города, обстановка была напряжённая, но ночью было спокойно, не было необходимости спускаться в убежище, дети спокойно спали», – отметил А. Чернаморян.
Он подчеркнул, что Петах-Тиква – крупнейший город, населенный армянами, здесь проживает 1000 армян, в городе есть памятник Геноциду армян, площадь имени Азнавура и парк.
«Мы выразили готовность предоставить помощь властям города в обеспечении солдат продовольствием. Сыновья многих армянских граждан Израиля служили в израильской армии. Из-за этой войны, вероятно, будет мобилизация и их тоже призовут, потому что армяне – хорошие специалисты», – отметил он.
По его словам, распространяются сведения, что в магазинах ажиотаж, люди обеспокоены, что война может затянуться, посему они пытаются закупиться продуктами.
А. Чернаморян с болью отметил, что в Армении есть люди, которые злорадствуют из-за происходящего в Израиле.
«Часть простого народа Израиля настроена против своего правительства, они не согласны с тем, что правительство Израиля сотрудничает с Азербайджаном исходя из своих интересов, но 40 процентов нефти этой страны поступает из Азербайджана. Нужно рассматривать вопрос со всех сторон и не радоваться трагедии, происходящей с еврейским народом», – отметил он.
А. Чернаморян надеется на хорошее, однако больше всего его беспокоит не Израиль, а Армения, чтобы Армения никак не была вовлечена в эту войну: «Если амбиции Нетаньяху перейдут все границы, то, возможно, используя территорию Азербайджана, он нанесет удары по ядерным реакторам Ирана, заводам, что взорвет весь регион».