Կրթություն, գիտություն 15:17 12/10/2023 Արցախ
«Մեզ համար առաջնահերթ է այն ուսանողների կրթության իրավունքի վերականգնումը, որոնք ընդհատել են իրենց կրթությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանման պատճառով, և այսօր էլ Կառավարության նիստում կայացվեց որոշում, որ ուսանողներին տրամադրելու ենք կրթաթոշակ, և բոլոր ուսանողները՝ թե՛ քոլեջների, ուսումնարանների, թե՛ բուհերի, հնարավորություն են ունենալու իրենց կրթությունը շարունակել»,-կառավարության մուտքի դիմաց տված ճեպազրույցում հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Արցախից բռնագաղթած արդեն ավելի քան 500 ուսանող դիմել է ՀՀ բուհեր՝ ուսումը շարունակելու նպատակով,  քոլեջների մասով էլ մի քանի հարյուր ուսանող է դիմել:
Նախարարը հիշեցրեց, որ կառավարության նիստում ընդունվեցին որոշումներ, որոնցով հաստատվեցին Արցախից բռնի տեղահանված ուսանողների՝ 2023-2024 ուստարվա վարձի լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցման նպատակով կրթաթոշակի տրամադրման կարգը և տրամադրվելիք կրթաթոշակի առավելագույն չափերը՝ ըստ կրթական ծրագրերի կամ կրթական աստիճանի:
«Բոլորն էլ առաջիկա օրերին կընդգրկվեն մեր կրթական հաստատություններում, և վստահ եմ, որ բոլորի կրթությունն էլ շատ կարճ ժամանակում կկարողանանք ապահովել»,-վստահեցրեց Անդրեասյանը:

Education 17:06 12/10/2023 Armenia
More than 500 students, who were forced to flee Artsakh (Nagorno-Karabakh) along with hundreds of thousands of ethnic Armenians in September, are set to continue their studies in Armenia’s universities, the education minister says.
Speaking to reporters on Thursday, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan said hundreds of other students had applied for admission into collages in the country.
She recalled that the Armenian government had already approved the procedure for full or partial tuition fee reimbursement for forcibly displaced students from Nagorno-Karabakh.
“All of them will be enrolled in Armenia’s educational institutions in the coming days, and I am sure that we will be able to ensure everyone's access to education in a very short time," Andreasyan assured.