Մշակույթ 16:56 13/10/2023 Հայաստան
Հայաստանում առաջին անգամ ելույթ կունենա աշխարհահռչակ ջութակահար Արա Մալիկյանը։ Նախապես հայտարարվել էր, որ համերգները տեղի կունենան հոկտեմբերի 13-ին և 14-ին՝ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Սակայն այսօր փոփոխություն է մտցվել համերգների ամսաթվերում. այսօրվա համերգը կտեղափոխվի հոկտեմբերի 15-ին։ Արա Մալիկյանի նվագախումբը չվերթների փոփոխության հետ կապված երեկ գիշեր չի կարողացել ժամանել Երևան, և կժամանեն այսօր գիշերը, ինչի պատճառով համերգները տեղի կունենան հոկտեմբերի 14-ին և 15-ին։
«Բոլոր նրանք, ովքեր ձեռք են բերել հոկտեմբերի 13-ի տոմսերը կարող են նույն տոմսերով ժամանել համերգասրահ հոկտեմբերի 15-ին կամ վերադարձնել տոմսերը»,- հայտնում են համերգի կազմակերպիչ TM ընկերությունից։
Համերգները կայանում են երաժշտի համաշխարհային համերգաշարի շրջանակում։
Համերգի կազմակերպիչ TM ընկերությունը հայտնում է, որ համերգներից ստացված հասույթն Արա Մալիկյանն ու փրոդաքշնը ուղղելու են «ի նպաստ բռնի տեղահանված արցախահայության»։
Արա Մալիկյանը արդեն Հայաստանում է։ Ասուլիսում  ասաց, որ շատ հուզված է, նաև ուրախ է, որ Երևանում է ու իր առաջին համերգն է ունենալու Հայաստանում։
«Գիտեմ, որ դժվար ժամանակներ են ողջ հայ ժողովրդի համար։ Երկար մտածեցինք՝  հետաձգե՞լ համերգը, թե՞ ոչ, ի վերջո որոշեցինք անել համերգը ու տոմսերի հասույթը տրամադրել Արցախից տեղահանված անձանց»,- ասաց երաժիշտը։
Ինչո՞ւ հիմա որոշվեց ելույթ ունենալ Հայաստանում
«Ես 55 տարեկան եմ, 50 տարի ուզում էի Հայաստանում նվագել, միայն թե առիթ չի եղել։ Շատ եմ եղել Հայաստանում, լավ գիտեմ երկիրը։ Բայց տարբեր է այցելելը, համերգով հանդես գալը։ Զգացումները տարբեր են։ Ես և խումբն ամբողջ սրտով ու հոգով ամեն ինչ անելու ենք, որ շատ լավ ժամանակ անցկացնենք։
Նվագելու եմ նաև իմ գործերից։ Ինչ երաժշտություն էլ հորինեմ, հայկական է ստացվում՝ ուզեմ, չուզեմ։ Նույնիսկ եթե սկսեմ  լատինո ոճի երաժշտություն  գրել, վերջիվեջո հայկականի է վերածվում»։
TM ընկերության տնօրեն Թովմաս Մարտիրոսյանն ասաց, որ երկու տարի է ամսաթիվ էին փորձում հարմարացնել. «Այս համերգների օրերը համաձայնեցրել ենք 2022 թվականի դեկտեմբերին։ Եթե հիմա էլ տեղափոխվեր, արդեն անհայտ ժամկետով։ Որոշեցինք՝ ճիշտ կլինի շարժվել առաջ ու հասույթը տրամադրել բարեգործությանը»։
Առաջին ծանոթությունը ջութակի հետ
«Իմ պապը Ուրֆայից էր, ցեղասպանության ժամանակ ողջ ընտանիքը կորցրել է։ Նա փրկվել է մի ծերունու նվիրված ջութակի շնորհիվ. այդ ջութակով խմբում նվագել  է ու այդպես կյանքը փրկել էր։ Բեյրութում իմ հայրն այդ ջութակը տեսել էր ու սիրահարվել։ Ողջ օրը ջութակ էր նվագում ու իր սերը ինձ փորձեց փոխանցել։ Ես էլ այդպես սկսեցի նվագել ջութակ»։
Բեմական կերպար
«Ես շատ եմ սիրում դասական երաժշտության, համերգների ժամանակ բավական շատ եմ նվագում դասական երաժշտություն, բայց իմ ձևով։ Հիմա շատ կատարում եմ իմ ստեղծած գործերը»։
Բեմ, հանդիսատես և ազատություն
«Երբ որ արտիստը բեմ է դուրս գալիս, հրաշք է լինում՝ դու բեմում ես, առջևումդ հազարավոր մարդիկ են  կամ 50 հոգի, կապ չունի։ Հրաշքն այն է, որ բեմի վրա ես, մեծ պատասխանատվություն ես զգում, որ ողջ ժողովրդին պետք է հուզես։ Ամբողջ մարմնով, սրտով հոգով նվիրվում ես հանդիսատեսին»։
Ամենաջերմ ընդունելությունը
«Հայաստանում պետք է լինի։ Դու ես պատախանատու, թե ինչպես քեզ կընդունեն։ Եթե դու բաց ես, ձգում ես, քեզ ամեն տեղ լավ կընդունեն»։
Արա Մալիկյանը ծնվել է Բեյրութում, ուսանել է Լոնդոնում, այժմ բնակվում է Մադրիդում։ Նա վիրտուոզ ջութակահար է՝ վառ արտահայտչականությամբ։ Թողարկել է մի քանի տասնյակ ձայնասկավառակ։ Նրա ջութակը երաժշտական աշխարհում ամենաօրիգինալ և նորարարական ձայներից է։ Մալիկյանը հեղինակավոր միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, տարեկան ունենում է ավելի քան 450 համերգ աշխարհի մոտ 40 երկրում:

Культура 19:25 13/10/2023 Армения
Всемирно известный скрипач Ара Маликян впервые выступит в Армении. Ранее сообщалось, что концерты маэстро состоятся 13 и 14 октября в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Однако сегодня в даты концертов были внесены изменения. Сегодняшний концерт перенесут на 15 октября. Оркестр, с которым Ара Маликян выступает, не смог прибыть в Ереван вчера ночью из-за изменения в расписании рейсов: музыканты прибудут сегодня ночью, поэтому концерты пройдут 14 и 15 октября.
«Все купившие билеты на 13 октября могут прийти в концертный зал с теми же билетами 15 октября или вернуть билеты», – сообщает организатор концерта – компания ТМ.
Концерты проходят в рамках мирового концертного турне маэстро.
Как сообщает компания-организатор концерта, Ара Маликян решил передать всю выручку от концертов в Армении семьям вынужденных переселенцев из Арцаха.
Ара Маликян уже в Армении. На пресс-конференции он сказал, что очень взволнован и счастлив, что находится в Ереване и даст свой первый концерт в Армении.
«Я знаю, что сейчас тяжелые времена для всего армянского народа. Мы долго думали, переносить концерт или нет, в итоге решили провести концерты и передать вырученные средства вынужденным переселенцам из Арцаха», – рассказал музыкант.
Почему было решено выступить с концертом в Армении именно сейчас?
«Мне 55 лет, 50 из них я хотел играть в Армении, но не получалось. Я много бывал в Армении, хорошо знаю страну. Но посетить и выступить с концертом – это разные вещи. Ощущения разные. Мы с группой сделаем все от души и сердца, чтобы отлично провести время.
Сыграю также некоторые из своих произведений. Какую бы музыку я ни придумывал, она получается армянской, хочу я этого или нет. Даже если я начну писать музыку в латиноамериканском стиле, в итоге она превратится в армянскую», – признался музыкант.
Первое знакомство со скрипкой
«Мой дедушка был из Урфы, он потерял всю свою семью во время геноцида. Он спасся благодаря подаренной одним старцем скрипке: он играл в группе на этой скрипке и тем самым спас себе жизнь. Мой отец увидел эту скрипку в Бейруте и влюбился в нее. Он весь день играл на скрипке и пытался передать свою любовь к этому инструменту и мне. Так я начал играть на скрипке».
Сценический образ
«Я очень люблю классическую музыку, на концертах исполняю довольно много классической музыки, но по-своему. Теперь я часто исполняю свои произведения».
Сцена, публика и свобода
«Когда артист выходит на сцену, происходит чудо: ты на сцене, перед тобой тысячи людей или 50 человек – не важно. Чудо в том, что, когда ты на сцене, ты чувствуешь огромную ответственность, что ты должен дотронуться до душ людей».
Самый теплый прием
«Это должно быть в Армении. Ты сам несешь ответственность за то, как тебя примут. Если ты открыт, притягиваешь к себе, тебе будут рады везде».
Ара Маликян является лауреатом премий различных международных конкурсов, в том числе дважды номинантом Латинской Грэмми (категории «Лучшее длинное музыкальное видео» в 2015 году и «Лучший инструментальный альбом» в 2021 году). Документальный фильм «Ара Маликян: жизнь между струн» режиссера Наты Морено, рассказывающий о жизни и творчестве скрипача армянского происхождения, родившегося в Ливане, стал призером на главном испанском кинофестивале «Гойя» в номинации «Лучший документальный фильм» в 2020 году. В настоящее время живёт в Мадриде.