Իսրայելից Երևան ՀՀ քաղաքացիներ տեղափոխող ինքնաթիռն արդեն մեկնել է Թել-Ավիվ
Այս պահի դրությամբ ռազմական գործողությունների հետևանքով Իսրայելում տուժածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիների և հայերի առկայության վերաբերյալ տվյալներ չկան։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Նաև հաղորդում են, որ հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ կառավարության կողմից կազմակերպվում է Թել Ավիվ - Երևան հատուկ չվերթ՝ անվտանգության ապահովման նկատառումներից ելնելով մեր քաղաքացիների և նրանց ընտանիքի անդամների ՀՀ կամավոր տեղափոխմանն աջակցելու նպատակով։ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ չվերթում ներառված անձանց ցանկը կազմվել է Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն և ՀՀ ԱԳՆ ներկայացված դիմումների հիման վրա՝ ըստ դիմելու ժամանակագրության, երեխաների առկայության և ընտանիքին չբաժանելու սկզբունքով:
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի մամուլի ծառայությունից Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ չվերթն իրականացվում է «Հայկական ավիաուղիներ» ընկերության կողմից։
«Տեղական ժամանակով 09։36-ին ինքնաթիռն ուղևորվել է Թել Ավիվ։ Նախնական Երևանի ժամանակով 13:00-ին օդանավը կվերադառնա Երևան, եթե ուշացումներ չլինեն։ Թռիչքը տևում է 2 ժամ 40 րոպե»,- հայտնեցին կոմիտեից։
Նշվեց, որ ինֆորմացիա չունեն, թե քանի հոգի է տեղափոխվելու Հայաստան։ Այս պահին նաև հայտնի չէ՝ երկրորդ չվերթ կիրականացնի, թե ոչ։
- Վաղը Թել Ավիվ - Երևան չվերթ կիրականացվի
- Տարբեր տեղաշարժեր վկայում են, որ Իսրայելը փորձելու է ընդդեմ Իրանի խաղարկել ադրբեջանական «քեյսը». Քաղաքագետ

Politics 12:39 16/10/2023 Armenia
The Armenian government has launched a special Tel-Aviv-Yerevan flight to evacuate its citizens and their families who wish to leave Israel for safety reasons, the Foreign Ministry said in a statement on Monday.
“The flight manifest has been compiled based on the applications submitted to the Armenian Embassy in Israel and the Armenian Foreign Ministry, in accordance with the chronology, presence of children and the principle of not separating the families,” it said.
Citing latest reports, the ministry said no Armenian citizens or ethnic Armenians had been identified among the victims of hostilities in Israel.
The Civil Aviation Committee told Panorama.am that the flight was operated by Armenian Airlines.
"The airplane bound for Tel Aviv took off at 9:36 a.m. local time. According to preliminary data, the plane will return to Yerevan at 1 p.m. local time if there are no delays. The flight lasts 2 hours and 40 minutes," the committee reported.