Մշակույթ 12:45 16/10/2023 Հայաստան
Երևանի Կ․ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի երեք ներկայացում գրեթե միաժամանակ մեկնել էր տարբեր առաջատար միջազգային թատերական փառատոների։ Թատրոնին հաջողվել է ոչ միայն պատվով ներկայացնել Հայաստանը, այլ նաև արժանանալ փորձագետների դրվատանքին։ Ռուսական թատրոնի մամուլի ծառայությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ օտարազգի հանդիսատեսն ամենուր առանձնակի ջերմությամբ է ընդունել հայ դերասանների խաղը․ չդադարող օվացիաներ, «բռավոների» տարափ։
Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 4-ը թատրոնը մասնակցել է Ղազախստանում անցկացվող «ՏեԱՐՏ-Կոկշե» («TeART-Kokshe») միջազգային թատերական V փառատոնին (ք․ Կոկշետաու)՝ Կ. Միտանիի «Ծիծաղի ակադեմիա» ներկայացումով, որի բեմադրիչը թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանն է։ Ներկայացումը ցուցադրվել է ս/թ հոկտեմբերի 1-ին Ակմոլինսկու  տարածաշրջանային ռուսական դրամատիկական թատրոնի բեմում։
«ՏեԱՐՏ-Կոկշե»  փառատոնին այս տարի ցուցադրվել է 17 ներկայացում՝ 5 երկրից:
Սեպտեմբերի 21-ից հոկտեմբերի 7-ը թատրոնը մասնակցել է Խաղաղօվկիանոսյան միջազգային թատերական II փառատոնին (ք․ Վլադիվոստոկ)՝ Ջ․ Գոլդմենի «Թագավորների խաղերը» ներկայացումով (բեմադրիչ՝ Սուրեն Շահվերդյան)։  Ներկայացումը ցուցադրվել է ս/թ հոկտեմբերի 6-ին և 7-ին Պրիմորսկու Մ.Գորկու անվան ակադեմիական տարածաշրջանային դրամատիկական թատրոնի բեմում։
Փառատոնին այս տարի ցուցադրվել է 10 ներկայացում՝ 8 երկրից:
Հոկտեմբերի 6-ից 11-ը թատրոնը մասնակցել է «Հայրենակիցներ» («Соотечественники») ռուսական դրամատիկական թատրոնների XVI միջազգային փառատոնին ք․ Սարանսկ (Մորդովիա)՝ Դ. Նիգրոյի «Մարդիկ։ Գազաններ։ Հանգամանքներ։» ներկայացումով, որի բեմադրիչը թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանն է։
Ներկայացումը ցուցադրվել է հոկտեմբերի 11-ին  Մորդովիայի հանրապետության պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնի բեմում։ Փառատոնին այս տարի ցուցադրվել է 7 ներկայացում՝ 6 երկրից:

Культура 13:22 16/10/2023 Армения
Три спектакля Русского драматического театра имени К.Станиславского практически одновременно отправились на различные ведущие международные театральные фестивали.
Театру не только удалось с честью представить Армению, но и удостоиться похвалы экспертов. Зарубежная публика повсеместно и с особой теплотой приняла игру армянских актеров: шквалом оваций и нескончаемыми возгласами «Браво!». Об этом сообщает пресс-служба Русского драматического театра.
С 29 сентября по 4 октября театр принял участие в V Международном театральном фестивале «ТеАРТ-Кокше» («TeART-Kokshe»), проходившем в Казахстане (г. Кокшетау): публике был представлен спектакль «Академия смеха» К. Митани в постановке  художественного руководителя театра Карена Нерсисяна. Показ состоялся на сцене Акмолинского областного русского драматического театра 1 октября этого года.
В этом году на фестивале «ТеАРТ-Кокше» было показано 17 спектаклей из 5 стран.
Согласно релизу, также с 21 сентября по 7 октября театр участвовал во II Тихоокеанском международном театральном фестивале (г. Владивосток) со спектаклем «Игры королей» по Дж. Голдмену (режиссер- Сурен Шахвердян). Показ спектакля прошел 6 и 7 октября на сцене Приморского академического краевого драматического театра имени М. Горького. В этом году на фестивале было показано 10 спектаклей из 8 стран.
«С 6 по 11 октября в г. Саранске (Мордовия) театр принял участие в XVII Международном фестивале русских драматических театров «Соотечественники»: был представлен спектакль «Люди. Звери. Обстоятельства» по Д. Нигро, в постановке художественного руководителя театра Карена Нерсисяна.