Իրավունք 10:21 18/10/2023 Հայաստան
2012-2016 թվականներին ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Հասմիկ Պողոսյանը, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, օժանդակել է «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված՝ Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քառակուսի մետր մակերեսով տարածքը արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա.Ս.-ի կազմակերպած ու ղեկավարած հանցավոր խմբի կողմից խարդախությամբ հափշտակելուն: Նման հայտարարություն է տարածել գլխավոր դատախազությունը։
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցել էր նոր հանրային քրեական հետապնդում:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով մեղադրյալ, ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հ.Պ.-ի կողմից ներկայացված դիմումի հիման վրա՝ քննիչի կողմից որոշում է կայացվել մեղադրյալի բացակայությամբ վարույթ իրականացնելու վերաբերյալ:
2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին դատախազը հաստատել է Հ.Պ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Право 13:59 18/10/2023 Армения
Прокуратура направила дело против экс-министра культуры Армении Асмик Погосян в Антикоррупционный суд.
Как сообщает генпрокуратура, согласно материалам дела, занимая в 2012-2016 годах пост министра культуры РА, Асмик Погосян, используя свои служебные полномочия в ущерб государственным интересам, оказала содействие в передаче в безвозмездное пользование и мошенническом захвате части территории в 300 кв.м, прилегающей к «Ереванской средней музыкальной школе имени П.Чайковского» на ул. Кохбаци, 36 в Ереване, преступной группе, организованной и руководимой Чрезвычайным и Полномочным послом А. С.
Новое публичное уголовное преследование в отношении А.Погосян было инициировано прокурором 27 сентября 2023 года.
Как отмечается, на основании заявления Погосян следователь принял решение вести производство в отсутствие обвиняемой.
4 октября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение касательно А.Погосян и передал его вместе с материалами производства в Антикоррупционный суд.