Քաղաքական 12:45 18/10/2023 Տարածաշրջան
Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմնական տարրն է։ Այս մասին «Թրենդ»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման առանցքային տարրն է, որը կանգնեցվել է 2020-2022 թվականներին ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի շարքի հիման վրա։ Այս հարցը վստահվել է Եռակողմ աշխատանքային խմբին, որը համանախագահում են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետները։ Մինչ օրս կայացել է խմբի 12 հանդիպում (վերջինը՝ հունիսի 2-ին), մանրամասն դիտարկվել է երկաթուղային և ճանապարհային երթուղիների հեռանկարային փաթեթը»,-ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ աշխատանքային խմբի 12-րդ հանդիպման արդյունքներով առաջընթաց է նախանշվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման եղանակների համաձայնեցման հարցում։
«Ընդհանուր փոխըմբռնում է ձեռք բերվել Երասխ–Ջուղա–Մեղրի–Հորադիզ երթուղով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման և կազմակերպման կոնկրետ քայլերի իրականացման վերաբերյալ։ Մեր աշխատանքում մենք ելնում ենք փոխադարձության, երկու երկրների ինքնիշխանության և իրավասության նկատմամբ հարգանքի սկզբունքներին հետևելու անհրաժեշտությունից»,-հավելել է Մարիա Զախարովան։
Նա նաև ասել է, թե՝ հաղորդակցությունների ուղիների ապաշրջափակման ճանապարհին հաջողությունը լրացուցիչ խթան կհաղորդի այլ ոլորտներում եռակողմ աշխատանքին։ Դա վերաբերում է նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակմանը, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանը և հասարակական ակտիվիստների և խորհրդարանականների միջև երկխոսության մեկնարկին։

Политика 12:09 18/10/2023 Регион
Захарова: Исходим из необходимости соблюдения принципов взаимности, уважения суверенитета и юрисдикции Армении и Азербайджана
Разблокирование транспортных коммуникаций на Южном Кавказе – ключевой элемент армяно-азербайджанской нормализации. Об этом сказала в интервью Trend официальный представитель министерства иностранных дел Российской Федерации Мария Захарова.
«Разблокирование транспортных коммуникаций на Южном Кавказе – ключевой элемент армяно-азербайджанской нормализации, выстраиваемой на базе комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 гг. Данным вопросом поручено заниматься Трехсторонней рабочей группе под сопредседательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении. На сегодняшний день проведено 12 заседаний ТРГ (последнее – 2 июня), в деталях рассмотрен пакет перспективных железнодорожных и автомобильных маршрутов», - сказала Захарова.
Она упомянула, что по итогам 12-го заседания ТРГ констатирован прогресс в согласовании модальностей разблокирования транспортных коммуникаций между Азербайджаном и Арменией.
«Достигнуто общее понимание относительно реализации конкретных шагов по восстановлению и организации железнодорожного сообщения по маршруту Ерасх – Джульфа – Мегри – Горадиз. В работе исходим из необходимости соблюдения принципов взаимности, уважения суверенитета и юрисдикции обеих стран», - добавила Мария Захарова.
Она также подчеркнула, что успех на треке разблокирования коммуникаций даст дополнительный импульс другим направлениям трехсторонней работы. Это касается в том числе разработки мирного договора между Азербайджаном и Арменией, делимитации армяно-азербайджанской границы и запуска диалога общественников и парламентариев.