Նարեկ Մալյանը կմնա կալանավորված
«Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Լուսինե Հովհաննիսյանը մերժել է Նարեկ Մալյանին կալանավորելու որոշման դեմ իմ բողոքը։ Մալյանը կմնա կալանքի տակ առնվազն մինչև նոյեմբերի 20-ը։
Հատկանշական է, որ «թշնամանք հրահրելու» մեջ մեղադրվող Մալյանի կալանքի հարցը վերաքննիչում լուծել է այն նույն դատավորը, որն անցյալ տարի՝ «Դիմադրության» շարժման օրերին, անփոփոխ էր թողել նույն հոդվածով մեղադրվող լուսահոգի Արմեն Գրիգորյանի կալանքը։ Ընդ որում, երկու դեպքում էլ վարույթն իրականացվել է ԱԱԾ քննչականում։
Հիշեցնեմ, որ սեպտեմբերի 20-ից անազատության մեջ պահվող Մալյանը մեղադրվում է նախորդ օրը Հանրապետության հրապարակում կատարված լայվի համար։ Այդ լայվում նա, ի թիվս այլի, նշում է, որ կարող է մարդկանց առաջնորդելով՝ կազմակերպել իր խոսքում հնչեցված որոշակի գործողություններ։

Право 20:06 20/10/2023 Армения
«Судья Апелляционного суда Лусине Ованнисян отклонила мою жалобу на решение об аресте Нарека Маляна. Он останется под арестом, как минимум, до 20 ноября.
Примечательно, что вопрос об аресте обвиняемого в «разжигании вражды» Маляна решался в Апелляционном суде судьей, которая в прошлом году, во времена движения «Сопротивления», оставила без изменений арест ныне покойного Армена Григоряна, обвиняемого по той же статье.
Напомню, что содержащийся под стражей с 20 сентября Малян обвиняется за прямой эфир, в который он вышел за день до этого с площади Республики. Во время этого прямого эфира он, в числе прочего, отмечает, что может, поведя за собой людей, организовать прозвучавшие в его речи определенные действия.
Напомню также, что Маляну запрещены свидания и связь с внешним миром».
В сентябре суд арестовал оппозиционного активиста, лидера движения «Вето» Нарека Маляна на два месяца.