Քաղաքական 09:42 20/10/2023 Աշխարհում
Ավստրիայի խորհրդարանը ընդունել է ԼՂ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումը դատապարտող բանաձև
Հոկտեմբերի 19-ին Ավստրիայի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումը դատապարտող բանաձև։
Ազգային խորհրդի նիստին պատվավոր հյուրի կարգավիճակում մասնակցել է Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Պապիկյանը։ Ավստրիայում Հայաստանի դեսպանության հաղորդմամբ, բազմաթիվ պատգամավորներ հանդես են եկել Ադրբեջանին դատապարտող ելույթներով՝ կոչ անելով Ավստրիայի դաշնային կառավարությանը սատարել Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղի բռնի տեղահանված ժողովրդին։
Օրենսդիր մարմնում ներկայացված բոլոր հինգ խմբակցությունների աջակցությունը ստացած բանաձևը կոչ է անում դաշնային կառավարությանը միջազգային «բոլոր հարթակներում և երկկողմ քննարկումներում դատապարտել Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները, որոնք հանգեցրել են ավելի քան 100,000 էթնիկ հայերի զանգվածային արտագաղթը Լեռնային Ղարաբաղից»:
Բանաձևն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղում մնացած էթնիկ հայերի և Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալ ցանկացողների իրավունքների պաշտպանության, Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարման կարևորությունը։
Ավստրիայի դաշնային կառավարությանը նաև կոչ է արվում ներգրավվել միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ազատ և անխոչընդոտ, երկարատև մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ ապահովելու, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային արժեքների և եկեղեցիների համապարփակ պաշտպանության համար։ Բանաձևը նաև հանդես է գալիս Հայաստանին՝ որպես Ավստրիական զարգացման համագործակցության առաջնահերթ երկիր, անհրաժեշտ միջոցների տրամադրման օգտին՝ հումանիտար իրավիճակի հետագա կայունացման համար։

Politics 12:32 20/10/2023 World
The Austrian parliament on Thursday unanimously passed a resolution condemning the ethnic cleansing carried out by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh (Artsakh), the Armenian Embassy in Austria reported.
Armenia’s Ambassador to Austria Armen Papikyan participated in the Austrian parliament session as an honorary guest.
Numerous Austrian MPs condemned Azerbaijan for the mid-September Artsakh attack and called on the Austrian federal government to support Armenia and the Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
The resolution, which was backed by all five factions of the legislative assembly, urges the Austrian government to condemn Azerbaijan's military offensive that sparked a mass exodus of over 100,000 ethnic Armenians from Nagorno-Karabakh.
The document stresses the importance of safeguarding the rights of ethnic Armenians remaining in Artsakh and those who wish to return, as well as the implementation of the ICJ orders to ensure free movement through the Lachin Corridor.
The Austrian parliament also calls on the federal government to help ensure free and unimpeded access of international humanitarian organizations to Nagorno-Karabakh and to protect its cultural heritage and churches.