Մշակույթ 15:33 20/10/2023
Աշխարհահռչակ օպերային երգիչ, տենոր Ռամոն Վարգասը առաջին անգամ բացառիկ մենահամերգով հանդես կգա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Համերգը կկայան Երևանյան 15-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում, հոկտեմբերի 25-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:  Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հաղորդմամբ, համերգին կհնչեն տենորի համար գրված լավագույն և սիրված արիաները և նախերգանքներ համաշխարհային օպերային երկացանկից:
Ծննուդով մեքսիկացի Ռամոն Վարգասն այսօր աշխարհի առաջատար օպերային երգիչներից է: 1992թ.-ին Մետրոպոլիտեն օպերայում Լուչանո Պավարոտտիին «Լյուչիա դի Լամերմուր» օպերայում փոխարինելուց հետո նա դարձավ աշխարհի գլխավոր թատրոնների ցանկալի հյուրը: Դրան հաջորդեց նրան դեբյուտը Լա Սկալայում, այժմ մշտապես ելույթներ է ունենում Բուենոս Այրեսի Կոլոն թատրոնում, Լոնդոնի Թագավորական թատրոնում, Լա Սկալայում, Մետրոպոլիտենում, Մադրիդի թագավորական թատրոնում, Փարիզի Օպերա Բաստիլում, Սան Ֆրանցիսկո օպերայում, Վիեննայի պետական օպերայոին թատրոնում, Արենա դի Վերոնայում և այլուր:
Վարգասը նաև բազում մրցանակների է արժանացել՝ «Լաուրի Վոլպիի» մրցանակ (Lauri Volpi Award), որպես Իտալիայի 1993թ.-ի համերգաշրջանի լավագույն երգիչ, 1995-ին Իտալիայի քննադատները միաձայն նրան շնորհեցին արվեստի բնագավառում «Ջինո Տանիի» մրցանակը (Gino Tani Award), 2000-ին British Opera Now-ն Վարգասին հայտարարեց, որպես «Տարվա արտիստ», 2021-ին ավստրիական Festspiele ամսագիրը նրան դասեց աշխարհի լավագույն տենորների շարքին, 2001-ին ստացավ ECHO Klassik-ի մրցանակ, որպես «Տարվա երգիչ» գերմանական Phono Academy-ի կողմից, 2005-ին Պուչչինիի մցանակ Puccini  Foundatzione-ի կողմից, 2018-ին արժանացավ «Opera News Award» մրցանակի, 2020-ին Մեքսիկայում արժանացավ “Ortiz Tirado Award”-ին:

Культура 16:18 20/10/2023 В мире
В Армении впервые с сольным концертом с Национальным филармоническим оркестром Армении под руководством Эдуарда Топчяна выступит всемирно известный оперный певец, тенор Рамон Варгас. Подробности приводят в Национальном филармоническом оркестре Армении.
Концерт состоится в рамках 15-го Ереванского международного музыкального фестиваля, 25 октября, в 19:00, в концертном зале «Арам Хачатурян». Прозвучат написанные для тенора популярные арии и увертюры.
Уроженец Мексики Рамон Варгас сегодня является одним из популярных оперных певцов мира. Международный дебют Варгаса состоялся в 1992 году: он был приглашён в Метрополитен-оперу, где заменил Лучано Паваротти в партии Эдгара в «Лючии ди Ламмермур». Вскоре последовало дебютное выступление на сцене Ла Скала в 1993 году, где он спел партию Фентона в новой постановке, посвящённой 100-летию оперы «Фальстаф».
В настоящее время выступает во всех ведущих оперных театрах мира, среди которых театр Колон в Буэнос-Айресе, Королевская опера Ковент-Гарден, театр Ла Скала, Метрополитен-опера, Королевский театр в Мадриде, Парижская национальная опера, Опера Сан-Франциско, Венская государственная опера, Арена ди Верона и др.
Варгас удостоен множества наград: лауреат премии Лаури-Вольпи как лучший оперный певец (1993), итальянской премии Джино Тани в области искусств (1995), премии ECHO Klassik от немецкой академии звукозаписи в номинации «Певец года» (2001).