Քաղաքական 11:29 21/10/2023 Հայաստան
«Մեր իշխանության միակ պատվարն ու սատար ուժը հանդիսանում է ոստիկանությունը։ Այսօր իշխանության միակ նպատակն է ամեն ձևով պարգևատրել, խրախուսել ոստիկանությանը, որ հողը չհեռանա իրենց ոտքի տակից»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց զոհված զինծառայողների ծնողների փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը՝ մեկնաբանելով ոստիկանության փոխգնդապետ Հայկազ Ջոմարդյանին Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով պարգևատրելու մասին Տիգրան Ավինյանի որոշումը։
Հովհաննիսյանն ընդգծեց, հարցը ոչ թե իրավական, այլ բարոյական հարթության մեջ է։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ անկախության 31-րդ տարեդարձի օրը «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողների նկատմամբ բռնի ուժ կիրառելու դեպքով հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում առերսաման ժամանակ Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության հատուկ նշանակության գումարտակի (կարմիր բերետավորներ) հրամանատար Հայկազ Ջոմարդյանը հայտարարել է, որ  ծնողներին բերման ենթարկելու հրամանն ինքն է տվել:
Հարցին, դեռ քրեական գործը քննության ընթացքում է, որքանո՞վ այս պարգևատրումը կարող է  ազդել հետագայում դատարանի հնարավոր որոշման վրա, Վ. Հովհաննիսյանը պատասխանեց.
«Մենք դեռևս չգիտենք, այդ գործով կհասնե՞նք դատարան, թե՞ ոչ։ Արդեն երկրորդ տարին է, որ գործն իր տեղում դոփում է։ Անգամ դատարանի հույս չունենք այս պահին»։

Право 12:41 21/10/2023 Армения
«Единственная сила защиты и поддержки нашей власти — это полиция. Сегодня единственная цель власти – всемерно вознаграждать и поощрять полицию, чтобы земля не ушла у них из-под ног», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am адвокат родителей погибших военнослужащих Ваан Ованнисян, комментируя решение Тиграна Авиняна наградить подполковника полиции Айказа Джомардяна золотой медалью мэра Еревана.
В. Ованнисян подчеркнул, что вопрос находится не в правовой, а моральной плоскости.
Напомним, в рамках уголовного дела, возбужденного по факту применения силы в отношении родителей погибших военнослужащих в 44-дневной войне в день 31-й годовщины независимости Республики Армения в воинском пантеоне «Ераблур», командир батальона специального назначения («красные береты») управления полиции по городу Ереван Айказ Джомардян заявил, что он лично отдал приказ подвергнуть приводу родителей.
На вопрос, насколько данное награждение может повлиять на возможное решение суда, ведь уголовное дело находится на стадии рассмотрения, В. Ованнисян ответил:
«Мы пока не знаем, дойдет ли дело до суда или нет. Уже второй год, как дело стоит на месте. Мы даже не надеемся на суд».