Քաղաքական 10:39 23/10/2023 Հայաստան
«Դիմում եմ ՀՀ Կառավարությանը` Արցախի Հանրապետությունից բռնի տեղահանված մեր քաղաքացիների կողմից, ս.թ. սեպտեմբերի 25֊ից հոկտեմբերի 31-ը ընկած ժամանակաընթացքում, տրանսպորտային միջոցների վարման ժամանակ արձանագրված խախտումների համար նախատեսված տուգանքները ՆԵՐԵԼ։
Գիտակցեկով որ օրենքի առջև բոլորն էլ հավասար են, խնդրանքիս պատճառն այն է, որ նշված կատեգորիայի վարորդները Արցախում երթևեկել են առանց արագաչափերի հսկողության։ Մգեցված ապակիների, ապահովագրության, տեխնիկական զննման և մի քանի այլ հարցերի նկատմամբ օբյեկտիվ պատճառներով հնարավոր չէր ավելի լուրջ վերահսկողություն (շուրջ 10 ամիս վառելիքի սղության պատճառով մեքենաները համարյա չեն շահագործվել և այլն)։ Հակառակորդի շարունակական ռազմական ագրեսիա, շրջափակում, բենզինի պահեստի չարաբաստիկ ողբերգություն, որից հետո բռնի տեղահանում` վարորդները հայտնվելով ՀՀ֊ում վարել են մեքենաները ճանապարհներին քիչ ծանոթ լինելով և ծանր հոգեբանական վիճակում։
Եթե գրառումս համապատասխան գերատեսչության պատասխանատուներին չհասնի, այն կներկայացնեմ գրավոր։
Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին էլ խնդրանքս այն է, որ հնարավորինս շուտ ադապտացվենք մեզ համար նոր պահանջներին, ճանապարհային երթևեկության կանոնները և անվտանգությունը պահելով զերծ մնանք պատահարներից և տուգանքներից»։

Общество 11:38 23/10/2023 Армения
«Обращаюсь к правительству РА от имени вынужденных переселенцев из Арцаха, в период с 25 сентября с.г. по 31 октября с.г. простить штрафы за нарушения, зарегистрированные за вождение транспортных средств.
Зная, что все равны перед законом, причина моей просьбы в том, что водители указанной категории ездили в Арцахе без контроля спидометра. Более серьезный контроль за тонировкой стекол, страховкой, техническим осмотром и рядом других вопросов по объективным причинам не был возможен (около 10 месяцев из-за нехватки топлива машины почти не эксплуатировались и т. д.). Продолжающаяся военная агрессия противника, блокада, злосчастная трагедия на складе топлива, после чего – вынужденное переселение, водители, оказавшись в РА, водили автомобили будучи почти незнакомыми с местностью и в тяжелом психологическом состоянии.
Если данная запись не дойдет до соответствующего ведомства, то представлю её уже в письменном виде.
Моя просьба к нашим соотечественникам, вынужденным переселенцам из Арцаха, как можно скорее адаптироваться к новым требованиям, избегать аварий и штрафов, соблюдая правила дорожного движения и безопасность».