Քաղաքական 12:40 23/10/2023 Տարածաշրջան
Թեհրանում կայանալիք 3+3 հանդիպման օրակարգում տարածաշրջանային կայունության, խաղաղության և անվտանգության ամրապնդումն է։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին՝ անդրադառնալով երկուշաբթի օրը Թեհրանում կայանալիք 3+3 հանդիպմանը։
«Մեհր» գործակալության փոխանցմամբ, իրանցի դեսպանն ընդգծել է՝ մեզ շրջապատող հարցերը կարող են բանակցվել և լուծվել տարածաշրջանի երկրների համագործակցությամբ ու փոխգործակցությամբ, առանց արտաքին դերակատարների ներգրավման։
Հիշեցնենք, որ Թեհրանում  այսօր մեկնարկում է 3+3 ձևաչափով հանդիպումը, որին կմասնակցեն  տարածաշրջանի երկրներից Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի ու Իրանի ԱԳ նախարարները։ Աբելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Վրաստասնը չի մասնակցի հանդիպմանը։
Հանդիպմանը կքննարկվեն հարավկովկասյան տարածաշրջանի խնդիրները, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը քաղաքական, տնտեսական, անվտանգության, տարանցման և էներգետիկ ոլորտներում։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ համաձայնել է հանդիպում անցկացնել 3+3 ձևաչափի շրջանակներում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջարկությամբ։
3+3 ֆորմատը ստեղծվել է՝ նպատակ ունենալով լուծել տարածաշրջանային խնդիրները՝  տարածաշրջանի երկրների ներառման և արևմտյան ու այլ երկրների բացառման միջոցով։ 3+3 առաջին հանդիպումը անցկացվել է Մոսկվայում անցյալ տարի՝ փոխարտգործնախարարների մակարդակով և առանց Վրաստանի ներկայության։

Politics 12:48 23/10/2023 Region
Strengthening regional stability, peace, and security is on the agenda of the 3+3 meeting in Tehran, Tehran’s Ambassador to Moscow Kazem Jalali said on Monday, referring to the neighborhood policy of the Islamic Republic of Iran, MNA reported.
The surrounding issues can be negotiated and resolved with the cooperation and interaction of the countries of the region and without the involvement of external actors, the Iranian envoy stressed.
The second 3+3 meeting will kick off in Tehran on Monday with the presence of the foreign ministers of Azerbaijan, Armenia, Russia, Turkey, Georgia, and Iran.
The meeting will address the issues of the South Caucasus region, peace talks between Azerbaijan and Armenia, and the need to expand regional cooperation in political, economic, security, transit, and energy fields.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan recently announced that he had agreed to hold a meeting within the 3+3 format as proposed by Azerbaijan's President Ilham Aliyev.
The 3+3 format was established with the aim of resolving regional problems through the inclusion of regional countries and the exclusion of extra-regional and Western countries.
The first 3+3 meeting was held in Moscow last year at the level of deputy foreign ministers and without the presence of Georgia.