Քաղաքական 16:45 24/10/2023 Հայաստան
Այսպես ասած՝ ֆրանսիական զենքի մասին panorama.am-ը մեկնաբանություն է վերցրել «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար, ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Աբրահամյանից։
panorama.am.- Պարոն Աբրահամյան, երկիրը, որ միջորդ էր մինչ վերջերս, հիմա արդեն զենք է վաճառում Հայաստանին՝ իբր Ադրբեջանի հետ ռազմամթերքի խզումը վերականգնելու համա՞ր։
Գուցե սա ակնարկ է նոր պատերազմի, դա էլ պատասխանատվությունը նախօրոք իր վրայից գցել է, որ չասեն՝ Ֆրանսիա, բա այսքան ժամանակ նիկոլ ու ալիև իրար գլխի էիր հավաքում, ժպտում, Արցախ էիր տալիս, որ ի՞նչ լիներ, Ադրբեջանին դրեցիք կերակրեցիք, մեծացրեցիք, հիմա իբր մտահո՞գ եք...
Ինչ էր այս հաղորդումը, թե՝ պաշտպանական զենք է վաճառելու ֆրանսիան Հայաստանին։
Տ. Աբրահամյան.- Առաջին հարցի հետ կապված. Ես կարծում եմ, որ Ֆրանսիան փորձում է սպառազինության մատակարարումներով, այս դեպքում՝ ռազմատեխնիկական համագործակցությամբ, ամրապնդել ու ցույց տալ, որ իր մտադրությունը Հարավային Կովկասում կոնկրետ՝ իր դերի բարձրացման առումով շատ ավելի լուրջ է, քան կարելի է պատկերացնել։ Եվ որ՝ դա միայն հայտարարություններով ու պաշտոնական տեքստերով չի սահմանափակվում։
Մյուս՝ դիտարկմանդ հետ կապված. Թեման հետևյալում է՝ տարբեր ժամանակներում մշտապես նշվել է, որ Եվրամիությունը միայն ռեֆորմներ է առաջարկում, հումանիտար կամ գրանտային տարբեր նախագծեր է միայն առաջարկում, բայց ամենակարևոր բանը, որպես աշխարհաքաղաքական միավորի, դա անվտանգությունն է, ինչը հատկապես Հարավային Կովկասի դեպքում շատ է կարևորվում։
Սա կարելի է նաև ընդունել որպես Եվրամիության՝ Հարավային Կովկասում առավել ծանրակշիռ դերը ունենալուն ուղղված կարևոր քայլ՝ իրենց տեսանկյունից։
Այս ամենի հերթում եթե նայում ենք խնդրին շատ ավելի գլոբալ տեսանկյունից, ապա առաջինը հերթին այս գործողությունները ուղղված են ռուսական դերի նվազեցմանը, և, բնականաբար, հավաքական Արևմուտքի ազդեցության մեծացմանը։
Փորձում են օգտվել այն հանգամանքից, որ Հայաստանում ձևավորված է իշխանություն, որի պայմաններում հայ-ռուսական հարաբերությունները կարելի է ասել պատմական մինիմումի են հասել՝ տարբեր պաճառներով հիմնավորված։ Եվ Արևմուտքը փորձում է շատ ավելի գործուն քայլերով վերադիրքավորվել, և դա, բնականաբար տեղի է ունենալու ռուսական դերի ու ազդեցության հաշվին։
panorama.am. - Իսկ այդ դեպքում կարելի՞ է ասել, թե Նիկոլի «եվրոպական քաղաքականությունը» արդյունավետ էր։
Տ. Աբրահամյան. - Չեմ կարող այդ գործարքին դեռևս ամբողջության մեջ գնահատական տալ, հաշվի առնելով, որ դեռևս հայտնի չէ դրա ծավալները և առհասարակ՝ ամբողջական մատակարարումը կլինի, թե չի լինի, կամ ինչ ժամկետներում տեղի կունենա։ Եվ եթե այդ մատակարարումները տեղի ունենան, զինված ուժերի ամբողջ զինանոցում դրանց ինչ մասնակցություն են ունենալու։
Բայց փաստն այն է, որ եթե խոսում ենք այստեղ Նիկոլի վեկտորային քաղաքականության տեսանկյունից, ապա այստեղ արդյունավետության մասին խոսք չի կարող լինել հենց այն պատճառով, որ նրա այդ քաղաքականության հինգուկես տարիների հետևանքով նախ այս իշխանությունը հանձնեց Արցախը, ապա՝ Հայաստանի ինքնիշխան Հանրապետության տարբեր հավածներ։
Այս պահին էլ՝ իր հրապարակային հայտարարություններով սակարկման մեջ է դրել ինքնիշխան Հայաստանի այլ տարածքներ։ Այսինքն՝ խոսել սրա մասին որպես ուղղության արդյունավետություն՝ կարծում եմ որևէ տրամաբանություն ու իմաստ չունի։

Политика 17:25 24/10/2023 Армения
Panorama.am обратился за комментарием на тему так называемого «французского вооружения» к секретарю фракции НС «Честь имею», члену Постоянной комиссии НС по обороне и безопасности Тиграну Абрамяну.
Panorama.am: Г-н Абрамян, страна, которая до недавних пор была посредником, сейчас уже продает вооружение Армении, якобы для уменьшения разницы в объеме вооружений Армении и Азербайджана?
Возможно, это намек на новую войну? Она заранее сняла с себя груз ответственности, чтобы потом не заявляли, дескать, Франция, так ты же собирала у себя никола и алиева, улыбалась, сдала Арцах, чтобы что? Вы кормили Азербайджана, взрастили его, а сейчас обеспокоены?
К чему было это сообщение о том, что Франция продаст оборонительное вооружение Армении?
Т. Абрамян: В связи с первым вопросом: полагаю, что Франция путем поставок вооружения, в данном случае – военно-техническим сотрудничеством, пытается укрепить и продемонстрировать, что её намерения на Южном Кавказе, конкретнее – по части повышения своей роли, крайне серьезные, нежели можно представить. И это не ограничивается лишь заявлениями и официальными текстами.
Что касается вашего следующего замечания: тема в следующем – в различные времена всегда отмечалось, что Евросоюз предлагает лишь реформы, гуманитарные или различные грантовые проекты, но самое важное, как геополитическая единица, это безопасность, что особенно важно в случае Южного Кавказа.
Это также можно воспринимать как важный шаг на пути к тому, чтобы Евросоюз сыграл самую весомую, с их точки зрения, роль на Южном Кавказе.
Прежде всего, если посмотреть на проблему с гораздо более глобальной точки зрения, эти действия направлены на снижение роли России и, естественно, на усиление влияния коллективного Запада.
Пытаются воспользоваться тем обстоятельством, что в Армении сформирована власть, в условиях которой армяно-российские отношения можно сказать достигли исторического минимума, опираясь на различные аргументы. А Запад пытается переориентироваться гораздо более активными шагами, и это, естественно, произойдет за счет роли и влияния России.
Panorama.am: Можно ли в таком случае сказать, что «европейская политика» Никола оказалась эффективной?
Т. Абрамян: Пока не могу дать оценку этой сделке в целом, учитывая, что пока не известны ее объемы и вообще, будет ли полная поставка или нет, и в какие сроки она произойдет. И если эти поставки состоятся, каково будет их участие во всем арсенале вооруженных сил.
Но факт в том, что, если мы говорим с точки зрения векторной политики Никола, то не может быть и речи об эффективности по той причине, что вследствие пяти с половиной лет его политики, во-первых, эта власть сдала Арцах, во-вторых – различные районы суверенной Армении.
И сейчас своими публичными заявлениями выставила на торги другие территории суверенной Армении. Иными словами, говорить об эффективности этого, полагаю, нет никакого смысла.