Քաղաքական 16:45 24/10/2023 Հայաստան
Այսպես ասած՝ ֆրանսիական զենքի մասին panorama.am-ը մեկնաբանություն է վերցրել «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար, ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Աբրահամյանից։
panorama.am.- Պարոն Աբրահամյան, երկիրը, որ միջորդ էր մինչ վերջերս, հիմա արդեն զենք է վաճառում Հայաստանին՝ իբր Ադրբեջանի հետ ռազմամթերքի խզումը վերականգնելու համա՞ր։
Գուցե սա ակնարկ է նոր պատերազմի, դա էլ պատասխանատվությունը նախօրոք իր վրայից գցել է, որ չասեն՝ Ֆրանսիա, բա այսքան ժամանակ նիկոլ ու ալիև իրար գլխի էիր հավաքում, ժպտում, Արցախ էիր տալիս, որ ի՞նչ լիներ, Ադրբեջանին դրեցիք կերակրեցիք, մեծացրեցիք, հիմա իբր մտահո՞գ եք...
Ինչ էր այս հաղորդումը, թե՝ պաշտպանական զենք է վաճառելու ֆրանսիան Հայաստանին։
Տ. Աբրահամյան.- Առաջին հարցի հետ կապված. Ես կարծում եմ, որ Ֆրանսիան փորձում է սպառազինության մատակարարումներով, այս դեպքում՝ ռազմատեխնիկական համագործակցությամբ, ամրապնդել ու ցույց տալ, որ իր մտադրությունը Հարավային Կովկասում կոնկրետ՝ իր դերի բարձրացման առումով շատ ավելի լուրջ է, քան կարելի է պատկերացնել։ Եվ որ՝ դա միայն հայտարարություններով ու պաշտոնական տեքստերով չի սահմանափակվում։
Մյուս՝ դիտարկմանդ հետ կապված. Թեման հետևյալում է՝ տարբեր ժամանակներում մշտապես նշվել է, որ Եվրամիությունը միայն ռեֆորմներ է առաջարկում, հումանիտար կամ գրանտային տարբեր նախագծեր է միայն առաջարկում, բայց ամենակարևոր բանը, որպես աշխարհաքաղաքական միավորի, դա անվտանգությունն է, ինչը հատկապես Հարավային Կովկասի դեպքում շատ է կարևորվում։
Սա կարելի է նաև ընդունել որպես Եվրամիության՝ Հարավային Կովկասում առավել ծանրակշիռ դերը ունենալուն ուղղված կարևոր քայլ՝ իրենց տեսանկյունից։
Այս ամենի հերթում եթե նայում ենք խնդրին շատ ավելի գլոբալ տեսանկյունից, ապա առաջինը հերթին այս գործողությունները ուղղված են ռուսական դերի նվազեցմանը, և, բնականաբար, հավաքական Արևմուտքի ազդեցության մեծացմանը։
Փորձում են օգտվել այն հանգամանքից, որ Հայաստանում ձևավորված է իշխանություն, որի պայմաններում հայ-ռուսական հարաբերությունները կարելի է ասել պատմական մինիմումի են հասել՝ տարբեր պաճառներով հիմնավորված։ Եվ Արևմուտքը փորձում է շատ ավելի գործուն քայլերով վերադիրքավորվել, և դա, բնականաբար տեղի է ունենալու ռուսական դերի ու ազդեցության հաշվին։
panorama.am. - Իսկ այդ դեպքում կարելի՞ է ասել, թե Նիկոլի «եվրոպական քաղաքականությունը» արդյունավետ էր։
Տ. Աբրահամյան. - Չեմ կարող այդ գործարքին դեռևս ամբողջության մեջ գնահատական տալ, հաշվի առնելով, որ դեռևս հայտնի չէ դրա ծավալները և առհասարակ՝ ամբողջական մատակարարումը կլինի, թե չի լինի, կամ ինչ ժամկետներում տեղի կունենա։ Եվ եթե այդ մատակարարումները տեղի ունենան, զինված ուժերի ամբողջ զինանոցում դրանց ինչ մասնակցություն են ունենալու։
Բայց փաստն այն է, որ եթե խոսում ենք այստեղ Նիկոլի վեկտորային քաղաքականության տեսանկյունից, ապա այստեղ արդյունավետության մասին խոսք չի կարող լինել հենց այն պատճառով, որ նրա այդ քաղաքականության հինգուկես տարիների հետևանքով նախ այս իշխանությունը հանձնեց Արցախը, ապա՝ Հայաստանի ինքնիշխան Հանրապետության տարբեր հավածներ։
Այս պահին էլ՝ իր հրապարակային հայտարարություններով սակարկման մեջ է դրել ինքնիշխան Հայաստանի այլ տարածքներ։ Այսինքն՝ խոսել սրա մասին որպես ուղղության արդյունավետություն՝ կարծում եմ որևէ տրամաբանություն ու իմաստ չունի։

Politics 15:01 25/10/2023 Armenia
Panorama.am asked Tigran Abrahamyan, secretary of the opposition Pativ Unem faction in the Armenian parliament and a member of the National Assembly Standing Committee on Defense and Security, for comments on the so-called "French weapons supplies” to Armenia.
Panorama.am: Mr. Abrahamyan, the country, which was a mediator until recently, is now selling military equipment to Armenia allegedly to restore the military status quo between Armenia and Azerbaijan.
Perhaps it is a hint of a new war? It might also be an effort to dodge responsibility in advance, so that later they would not say, "France, you brought Nikol and Aliyev together, smiled, surrendered Artsakh, so what? You nurtured Azerbaijan and now you seem to be concerned. What is the report that France is supplying defense weapons to Armenia really about?
Tigran Abrahamyan: In connection with the first question, I believe that by supplying arms to Armenia and signing military-technical cooperation with the country, France is trying to make clear that its intentions in the South Caucasus, more specifically in terms of increasing its role, are more serious than one can imagine. And this is not limited to official statements.
Regarding your next remark, it has repeatedly been stated that the EU offers only reforms, humanitarian or various grant projects, but the most important thing as a geopolitical unit is security, which is a key issue especially in the South Caucasus.
This can also mark an important step for the EU to start playing a most significant role in the South Caucasus.
Globally, these actions are aimed at reducing the role of Russia and, naturally, strengthening the influence of the collective West.
They are trying to take advantage of the fact that a government has been formed in Armenia, under the rule of which Armenian-Russian relations have hit a historical low for various reasons. And the West is trying to reorient itself taking much more active steps, which will naturally happen at the expense of Russia's role and influence.
Panorama.am: In this case, can we say that Nikol’s "pro-European policy" has been effective?
Tigran Abrahamyan: I can't fully assess this deal at the moment, taking into account that the supply volumes are not known yet, whether the weapons will be fully delivered or not and in what timeframes it will take place, as well as their possible role in the Armenian army’s arsenal.
But the fact is that Nikol's vector policy cannot be considered effective anyhow simply because as a result of five and a half years of his policy, the Armenian authorities surrendered Artsakh and some parts of Armenia’s sovereign territory.
Now other sovereign territories of Armenia have become a bargaining chip due to his public statements. In other words, I believe there is no sense in talking about its effectiveness.