Քաղաքական 11:26 25/10/2023 Հայաստան
«Ինչպես ավելի վաղ հայատարարել էի, Ադրբեջանում ընթացող բոլոր դատավարությունները, այդ թվում՝ Վագիֆ Խաչատրյանի դատավարությունը, ֆարսի ժանրից են,մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ծաղր և համընդհանուր ընդունված միջազգային նորմերի խախտում՝ Ադրբեջանի ստանձնած բոլոր պարտավորությունների համատեքստում։
70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանը կրկին հերքեց իր մասնակցությունը Մեշալի դեպքերին և ներողություն խնդրեց հայերենով ՝ բառացիորեն ասելով, որ ինքն այնտեղ չի եղել. «Ես այնտեղ չեմ եղել, ներողություն եմ խնդրում բոլորից, ես այնտեղ չեմ եղել», - ասաց Խաչատրյանը:
Մինչդեռ թարգմանիչը փոխանցեց, թե Խաչատրյանը ներողություն է խնդրում ադրբեջանցի ժողովրդից այն բոլոր միջադեպերի համար, որոնք հայերն են իրականացրել ՝ սխալ մեկնաբանելով Վագիֆի խոսքերը:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական ռեժիմի օրոք չի կարող անցկացվել արդար դատավարություն, ուստի նրանք պետք է անհապաղ ազատ արձակեն Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր գերիներին»:

Право 13:12 25/10/2023 Регион
Посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян, коснувшись судебного фарса над похищенным Азербайджаном Вагифом Хачатряном, пишет:
«Как я ранее заявлял, все судебные процессы в Азербайджане, в том числе и судебное разбирательство в отношении Вагифа Хачатряна, из жанра фарса, являются издевательством над Европейской конвенцией по правам человека, нарушением всех общепризнанных международных норм – в контексте всех принятых Азербайджаном обязательств.
Сегодня 70-летний Вагиф Хачатрян вновь опроверг свою причастность к событиям в селе Мешалы. Он извинился на армянском языке, буквально сказав, что его там не было. «Меня там не было, прошу у всех прощения, но меня там не было», – сказал Хачатрян.
Между тем, переводчик исказил слова Вагифа Хачатряна. Он перевел, что Хачатрян якобы извинился перед народом Азербайджана за все инциденты, совершенные армянами.
Очевидно, что справедливый суд не может быть проведен при азербайджанском режиме, следовательно, они обязаны немедленно освободить всех пленных из Армении и Нагорного Карабаха».