Քաղաքական 17:48 25/10/2023 Հայաստան
Արցախի Հանրապետությունից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներն այս պահին Հայաստանում ինչպիսի՞ կարգավիճակ ունեն։ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամին հարցրեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը։
«Ինչո՞ւ օրենքով կառավարությունը չի ստանձնում ծրագրային կայուն աջակցության պարտավորություններ արցախցիների համար և փոխարենն անում եք կառավարության որոշումներով ինչ-որ ամսական, անհասկանալի պարբերականությամբ», - հարցրեց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ ԼՂ բռնի տեղահանված անձանց իրավական կարգավիճակը կարևոր օրակարգ է։
«Կառավարության վաղվա նիստում կընդունվի համապատասխան որոշում, որով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին կտրվի ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակ։ Մեզ համար կարևոր է եղել հանգել մի որոշման, որն առավելագույս հնարավորություն կտա ԼՂ մեր քուրերի և եղբայրների բոլոր իրավունքները պաշտպանել»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով, նախագծով արձանագրվում է ԼՂ-ից բռնի տեղահնվածների փախստական լինելու հանգամանքը որպեսզի և տեղական, և միջազգային առումով նրանց իրավունքները պաշտպանելու հնարավորություններն ավելի ընդլայնվեն։
«Բոլոր քննարկոմների արդյունքում մեր իրավաբան գործընկերները եկել են այդ եզրակացության, որ պետք է գնանք այդ ճանապարհով, որոշումից անմիջապես հետո նաև ԼՂ մեր քույրերն ու եղբայրները հնարավորություն կունենան դիմելու և ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար, բնականաբար, մենք հնարավոր արագ ձևերով այդ հարցերը կլուծենք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Право 19:04 25/10/2023 Армения
В ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Айастан» («Армения») Тадевос Аветисян, обратившись с вопросом к премьер-министру РА Николу Пашиняну, отметил: «Каков нынешний статус наших соотечественников, вынужденных переселенцев из Республики Арцах».
Никол Пашинян ответил, что юридический статус вынужденных переселенцев из Арцаха является важной повесткой.
«На завтрашнем заседании правительства будет принято соответствующее решение, по которому нашим братьям и сестрам, вынужденным переселенцам из Карабаха, будет предоставлен статус временной защиты (Temporary Protected Status). Нам было важно прийти к такому решение, которое предоставит наилучшую возможность защитить все права наших сестер и братьев в Нагорном Карабахе», – отметил он.
По его словам, по проекту фиксируется тот факт, что вынужденно переселенные лица из Нагорного Карабаха являются беженцами, поэтому возможности защиты их прав как на местном, так и на международном уровне будут расширены.
«В результате всех обсуждений наши коллеги-юристы пришли к выводу, что нам следует идти именно этим путем. Сразу после принятия решения наши братья и сестры в Нагорном Карабахе получат возможность подать заявление и получить гражданство РА. Естественно, мы решим эти вопросы как можно быстрее», – отметил Никол Пашинян.