Հասարակություն 15:24 26/10/2023 Հայաստան
Գործադիրի այսօրվա նիստը վարող փոխվարչապետ Տիգրան խաչատրյանը աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանին հորդորեց  ներկայացնել փաթեթով ընդունված չզեկուցվող նախագծերից մեկը:
Այդ որոշմամբ պետական բյուջեից նախարարությանը 1 միլիարդ 800 միլիոն դրամ է հատկացվել կենսաթոշակառուների, նպաստառուների՝ հոկտեմբեր, նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին անկանխիկ եղանակով վճարումներից հետվճար տրամադրելու համար:
Նախարարի խոսքով սեպտեմբերին անկանխիկ վճարումների ընդհանուր ծավալը 5 միլիարդ 740 միլիոն է եղել, որի դիմաց վերադարձվել է 481 միլիոն դրամ հետվճար:
«Նաև ավելի քան 9000-ով ավելացել է շահառուների թիվը, և այս պահի դրությամբ մենք ունենք 150 հազար շահառու, իսկ մեկնարկից ի վեր ընդհանուր անկանխիկ գործարքների ծավալը կազմել է 49 միլիարդ դրամ, որի դիմաց այս մեկ տարի և երկուվամիս ժամանակահատվածում տրվել է 4,1 միլիարդ դրամ հետվճար»,-հայտնեց Նարեկ Մկրտչյանը:

Экономика 16:39 26/10/2023 Армения
Нарек Мкртчян: Пенсионеры и получающие пособия лица совершили безналичные сделки на сумму около 49 млрд. драмов
На сегодняшнем заседании правительства Армении вице-премьер Тигран Хачатрян попросил министра труда и социальных вопросов Нарека Мкртчяна представить один из не подлежащих докладу проектов.
Согласно этому решению, на обеспечение непрерывности процесса предоставления безналичного возврата средств пенсионерам и получающим пособия лицам, в октябре, ноябре и декабре.
По словам министра, общий объем безналичных платежей за сентябрь составил 5 млрд. 740 млн. драмов, сумма кешбэка составила 481 млн. драмов.
«На 9000 тысяч увеличилось число бенефициаров, и на данный момент уже 150 тысяч бенефициаров, а с начала года они совершили безналичные сделки на сумму около 49 млрд. драмов», – сообщил министр Нарек Мкртчян.
По его словам, к системе предоставления кешбэка присоединились два новых банка – «Армэкономбанк» и «Юнибанк».