Հասարակություն 15:17 27/10/2023 Տարածաշրջան
Թուրքիայի հյուսիսարևմտյան Թեքիրդաղ նահանգի «Նամըք Քեմալ» համալսարանում անցկացվել է  «Գյուղատնտեսությանը սպառնացող վտանգ․ երաշտ» թեմայով համաժողով։
Համաժողովին մասնակցել է համալսարանի գյուղատնտեսության ֆակուլտետի կենսահամակարգերի ճարտարագիտության բաժնի դասախոսական անձնակազմի անդամ, դոկտոր-պրոֆեսոր Ֆաթիհ Քոնուքչուն, ով հայտարարել է, որ կլիմայական փոփոխությունները Թուրքիայի վրա վատ հետևանքներ են ունեցել, գրում  է Էրմենիհաբերը։
Նա մասնավորապես նշել է, որ կլիմայական գլոբալ փոփոխությունների և տաքացումների հետևանքով վերջին 50 տարում Թուրքիայում գտնվող ճահճային հատվածների կեսից ավելին ցամաքել են։
«Մեր լճերից 36-ը ցամաքել են կես դարում, իսկ 14-ը ցամաքելու վտանգի տակ են։ Թուրքիայում յուրաքանչյուր 5-ից 6 տարին մեկ չորացնող կլիմա է լինում, 10-ից 12 տարին մեկ էլ՝ ուժեղ երաշտ։ Ընդհանուր առմամբ 23 մլն հեկտար գյուղատնտեսական հողերից 72 տոկոսը կախում ունեն անձրևներից։ Հողերից միայն 28 տոկոսն ենք միայն կարողանում ոռոգել»։
Քոնուքչուն նաև հիշեցրել է, որ 2007-ին Թուրքիայում տնտեսական ուժեղ ճգնաժամ է եղել, ինչի հետևանքով էլ գյուղատնտեսական արդյունաբերությունը շուրջ 8 տոկոսով նվազել է։

Общество 16:09 27/10/2023 Армения
В университете «Намик Кемаль» (Namik Kemal University) в северо-западной провинции Текирдаг в Турции прошла конференция «Угроза сельскому хозяйству. Засуха».
В конференции принял участие доктор-профессор Фатих Конукчу, который заявил, что изменение климата имело негативные последствия для Турции, пишет ermenihaber.
Он в частности отметил, что в результате глобальных изменений климата и потепления за последние 50 лет более половины болотистых территорий Турции столкнулось с обмелением
«36 наших озер высохли за полвека, а 14 находятся под угрозой высыхания. В Турции каждые 5–6 лет наблюдается засушливый климат, а каждые 10–12 лет – сильная засуха. В общей сложности 72 процента из 23 миллионов гектаров сельскохозяйственных земель зависят от дождей. Мы можем орошать только 28 процентов земли», – сказал он.