Հասարակություն 12:41 27/10/2023 Հայաստան
Արտակ Իսրայելյանի տատիկը՝ Սեդա Իսրայելյանը  լրագրողներին պատմեց. «Արտակը պատմության ուսուցիչ էր մեր դպրոցում։ Աշխարհազորայինների խմբում էր։ Դասերը երբ սկսվեցին, չէին թողում գնա։ Ասում էր՝ արձակուրդին կգնամ։
Սեպտեմբերի 19-ին դպրոցում էր։ Ժամը 11։30 տանը մեր գործերով էինք։ Ես հաց էի թխում։ Տեսանք  դպրոցական թոռնիկներս վազելով եկան։ Ասացին՝ մեր դպրոցի տնօրենը մեզ տուն ուղարկեց, թուրքերը հարձակվում են։ Զանգեցի Արոյին, էս ինչ խաբար է, երեխաները լացելով ասում էին հարձակվել են։ Ասաց՝ չվախենաք, ականի վրա մեքենա է պայքել, մնացած թուրքերը վազելով փախնում են։
Հետո Արտակը վազելով եկավ, իսկույն շորերը փոխեց, գնաց գյուղի ներքևը, որ թուրքերը չմտնեն գյուղ։ Թուրքերն ամեն տեսակի զենք օգտագործում էին, մերոնք մենակ ատրճանակներով էին։ Թե  ինչպես դիմադրեցին այդ թուրքերին  4-5  ժամ։ Արդեն իրիկնամուտին իրենց մոտից մեկը եկավ, ասաց փախեք անտառները։ Գյուղացիները իրար հետևիից փախան անտառներ։ 7 կմ քայլեցինք, հասանք այլ գյուղ։ Հետո իմացանք, որ Արտակը զոհվել է»։

Общество 13:57 27/10/2023 Армения
В воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване сегодня, 27 октября, состоялись похороны Артака Исраеляна из Арцаха.
Артак из Сарушена, погиб 19 сентября.
Бабушка Артака Исраеляна – Седа Исраелян – в беседе с журналистами рассказала: «Артак был учителем истории в нашей школе. 19 сентября он находился в школе. В 11:30 я находилась дома, пекла хлеб. Увидела, как мои внуки прибежали из школы. Сказали, что директор школы отправил их домой, турки напали. Я позвонила Аро, рассказала ему об этом, он сказал, чтобы мы не волновались.
Потом Артак прибежал, собрал вещи, и ушел на оборону села. Турки были вооружены до зубов, наши парни сражались 4-5 часов. Затем мы прятались в лесах, прошли пешком 7 километров, дошли до села. И узнали, что Артак погиб».