Առողջություն 17:25 27/10/2023 Հայաստան
Շենգավիթ ԲԿ-ում լույս աշխարհ են եկել Շուշիի վերջին քաղաքապետի՝ Արծվիկ Սարգսյանի զույգ թոռնիկները՝  Արտյոմն ու Արամը։
«Երեխաների ծնունդը մեզ ուրախացրեց, մեր սրտերը լենացրեց»,-Կենտրոն հեռուստաընկերությանը պատմել է երկվորյակների հայրը։
44-օրյա պատերազմից հետո շուշեցի տղամարդը հաստատվել էր Հայաստանում, հետո վերադարձավ Ստեփանակերտ ու ընտանիք կազմեց։
«Պատերազմող երկրում երազանքներ չեն լինում»,-ասում է հայրը։
Մայրը՝ Մերին հղիության գրեթե ողջ ընթացն անցկացրել է Արցախում՝ շրջափակման պայմաններում, երբ չկային սնունդ, անհրաժեշտ վիտամիններ։
Գաղթի ճանապարհը 18-19 ժամ է տևել, կինը ցավեր ուներ։
«Երբ ցավերը շատացաբ, մի թղթի վրա գրեցի՝ «հղի», պարզեցի մեքենայից դուրս, որ ճամփա տան։ Մարդկանց բացատրեցի, որ էս իրավիճակն է, խնդրում եմ ձեզ՝ ճանապարհ տաք, որ կարողանանք գոնե  Գորիս հասնենք։ Աստծո աջը մեր գլխավերևում մենք եկել ենք, կարծես մեզ նշան եկավ աստծո կողմից, մի աղավնի եկավ ու նստեղ մեր ավտոմեքենայի վրա։ Փառք Աստծո, անփորձանք եկանք, հասանք»,-պատմում է Մերիի ամուսինը։
Չնայած 9 ամիսների թերսնուցմանը, բայց փոքրիկները ծնվել են հասուն քաշով` 2850գ. և 3350գ.: Նրանց առաջին բժիշկ նեոնատոլոգ Արթուր Ջանազյանի վստահեցմամբ` Արտյոմն ու Արմանն իրենց  հրաշալի են զգում:
Փոքրիկներն ու մայրիկն իրենց հրաշալի են զգում, և արդեն գնացել են իրենց նոր տուն` անցյալի հուշերով նոր կյանք ստեղծելու: Սարգսյանի արդեն յոթ հոգանոց ընտանիքը հաստատվել է Արտաշատում։

Общество 18:10 27/10/2023 Армения
В Ереване на свет появились внуки-двойняшки последнего мэра оккупированной Азербайджаном культурной столицы Арцаха – Шуши
В медцентре «Шенгавит» в Ереване на свет появились внуки-двойняшки последнего мэра оккупированной Азербайджаном в ходе 44-дневной войны 2020 года культурной столицы Арцаха (НКР) – Шуши – Арцвика Саркисяна. Новорожденных назвали Артем и Арман.
«Рождение детей наполнило радостью наши сердца», – рассказал журналистам отец малышей.
Родители малышей после 44-дневной войны и падения Шуши перебрались в Ереван, затем переехали в Степанакерт, а теперь вновь обосновались в армянской столице.
«В воюющей стране мечтать не приходится», – рассказывает мужчина.
Мать Артема и Армана – Мери – практически всю беременность провела в блокаде в Арцахе, когда не было ни продовольствия, ни необходимых витаминов.
Тяжелым выдался и путь вынужденного переселения из Арцаха в Армению – дорога заняла 18-19 часов, все это время беременную женщину не оставляли боли.
«Когда боли у жены усилились, я написал на листке бумаги «беременная», показывал его из машины, чтобы нам уступали дорогу.  Я объяснял людям ситуацию, просил уступать дорогу, чтобы мы могли хотя бы доехать до Гориса оперативно. Рука Бога нашего была над нами, как будто мы получили знак от него – прилетел голубь и сел на нашу машину. Слава Богу, доехали без проблем», – рассказывает отец новорожденных.
Несмотря на 9 месяцев неполноценного питания матери, малыши родились с нормальным весом –2850г и 3350г. По словам их первого врача, неонатолога Артура Джаназяна, Артем и Арман чувствуют себя прекрасно.
Малыши и мама уже отправились в свой новый дом, чтобы начать новую жизнь с воспоминаниями о прошлом. Состоящая уже из 7 человек семья Саркисянов обосновалась в Арташате.