Քաղաքական 10:04 27/10/2023 Հայաստան
«Մենք շարունակում ենք մտածել, որ խաղաղությունը բխում է երկու կողմերի շահերից, դա բխում է տարածաշրջանի շահերից, դա բխում է աշխարհի շահերից»,-հայտարարել է Պետդեպւ խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ ճեպազրույցի ժամանակ պատասխանելով այն հարցին, որ արդեն երկրորդ անգամ Եվրոպայում չի կայանում Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը։
Լրագրողը պետդեպի խոսնակից լրագրողը հետաքրքրվել է՝  հաշվի առնելով վերջին զարգացումները, նաև այն, որ պատկերում կա Իրանը, կա՞ արդյոք հույս Վաշինգտոնի կողմից աջակցվող խաղաղ գործընթացի հետ կապված: Արդյո՞ք դա հեռավոր երազ է այս պահին, թե՞...
«Մենք շարունակում ենք մտածել, որ այդ երկու կողմերը կհասնեն խաղաղության համաձայնագրին, և մենք կշարունակենք առաջ մղել այն»,-ասել է Միլլերը։

Политика 10:51 27/10/2023 В мире
«Мы продолжаем придерживаться того мнения, что мир исходит из интересов двух сторон, это исходит из интересов региона, из интересов мира», – заявил на брифинге 27 октября официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер, отвечая на вопрос, что уже во второй раз в Европе не состоялась встреча между Пашиняном и Алиевым.
Журналист поинтересовался у представителя Госдепартамента, учитывая последние события, в том числе тот факт, что в кадре фигурирует Иран, есть ли надежда на мирный процесс, поддерживаемый Вашингтоном.
На это представитель Госдепа ответил: «Мы продолжаем придерживаться того мнения, что обе стороны достигнут соглашения о мире, и мы продолжим поддерживать данный процесс».