Քաղաքական 11:38 28/10/2023 Հայաստան
Ափսոսանք ենք հայտնում, որ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի անվան շնորհիվ քաղաքական կարիերա անող նրա եղբայրը վերածվել է ՔՊ խոսափողի. Մարության
Երևանի նախկին քաղաքապետ, Երևանի ավագանու ընտրություններում «Ազգային առաջընթաց» կուսակցության ցուցակը գլխավորած Հայկ Մարությանը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Նախօրեին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում, իշխանական պրոպագանդիստ Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցի ժամանակ «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը կեղծ և զրպարտչական տեղեկություններ է հնչեցրել մեր հասցեին։
Ցավով ենք արձանագրում, որ Հոկտեմբերի 27-ի ողբերգության տարելիցի առիթով հրավիրված հարցազրույցի ընթացքում Արամ Սարգսյանն օգտագործել է ադ առիթը՝ կրկնելու համար իշխանական քարոզիչների կողմից դաշտ նետված թեզերը՝ ակնարկելով, թե մենք «դրսից եկող հանձնարարություններ» ենք կատարում։ Ընդ որում, Սարգսյանը բացահայտ ապատեղեկատվություն է տարածել՝ հայտարարելով, թե մենք իբր պատրաստ ենք եղել ինչ-որ համագործակցության փաստաթուղթ ստորագրել։ Սրանք բացարձակ սուտ տեղեկություններ են, որոնք նպատակ ունեն Հայաստանում վարկաբեկել որևէ ընդդիմադիր գործունեություն՝ այն հավասարեցնելով «5-րդ շարասյանն» ու «դրսի ուժերին ծառայությանը»։ Սա, քաղաքական անբարոյականություն լինելուց բացի, առաջին հերթին հակասում է դեմոկրատական, մրցակցային քաղաքական համակարգի մասին պատկերացումներին։
Երևանցիները լավ են հիշում, որ ավագանու ընտրություններից անմիջապես հետո ես հստակ հայտարարեցի, որ չեմ պատրաստվում կոալիցիոն հուշագրեր ստորագրել որևէ ուժի հետ՝ առաջարկելով բոլոր ոչ-իշխանական ուժերին, այդ թվում՝ «Հանրապետություն» կուսակցությանը՝ առանց նախապայմանների բացառել ՔՊ վերարտադրությունը Երևան քաղաքում։ Մենք մնացինք մեր դիրքերում՝ մեկ քայլ անգամ չնահանջելով մեր սկզբունքներից։
Ի հակառակ դրա, ընտրություններից առաջ ընդդիմադիր ներկայացող «Հանրապետություն» կուսակցությունն ընտրություններից հետո փաստորեն խաբեց իր ընտրողին և միացավ ՔՊ-ին՝ փաստացի դառնալով ՕԵԿ-2։
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ չենք առաջնորդվում արտաքին որևէ «ուժամետ» լինելու տրամաբանությամբ, մեր գլխավոր նպատակն է ինքնիշխան, ժողովրդավարական Հայաստանի արժանապատիվ, անվտանգ ու բարեկեցիկ կյանքին հասնելը։ Այդ նպատակին մենք հասնելու ենք մեր հետևողական ու քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ՝ սկսելով մեր ծառայությունը Երևան համայնքում։
Կրկին ափսոսանք ենք հայտնում, որ Արցախն ազատագրած սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի անվան շնորհիվ քաղաքական կարիերա անող նրա եղբայրը վերածվել է ՔՊ խոսափողի՝ կրկնելով այն նույն քարոզչական հնարքները, որոնք օգտագործում է Արցախի կործանման հարցում առանցքային դերակատարություն ունեցած այս իշխանությունը»։

Политика 12:46 28/10/2023 Армения
Айк Марутян: Выражаем сожаление, что брат освободившего Арцах Вазгена Саргсяна превратился в рупор «ГД»
Бывший мэр Еревана, возглавлявший на выборах в Совет старейшин армянской столицы список партии «Национальный прогресс» Айк Марутян выступил с заявлением, в котором говорится:
«Накануне в эфире Общественного телевидения, во время интервью провластному пропагандисту Петросу Казаряну глава партии "Республика" Арам Саргсян озвучил фейковые и клеветнические сведения в наш адрес.
С сожалением констатируем, что в интервью, посвященном годовщине трагедии 27 октября, Арам Саргсян воспользовался возможностью повторить тезисы, тиражируемые провластными пропагандистами, намекая, будто мы выполняем «спускаемые извне поручения». Более того, Саргсян открыто распространил дезинформацию, заявляя, будто мы готовы были подписать какой-то документ о сотрудничестве. Это абсолютно ложные сведения, целью которых является дискредитация любой оппозиционной деятельности в Армении, приравнивание ее к «5-й колонне» и «обслуживанию иностранных сил». Это, помимо политической безнравственности, в первую очередь, противоречит представлениям о демократической, конкурентной политической системе.
Ереванцы хорошо помнят, что сразу после выборов в Совет старейшин Еревана я четко заявил, что не собираюсь подписывать коалиционные меморандумы с какой бы то ни было силой, предложив всем не провластным силам, в том числе и партии «Республика», без предварительных условий исключить воспроизводство партии «Гражданский договор» в городе Ереван. Мы остались на своих позициях, не отступив ни на шаг от собственных принципов.
А вот представляющаяся до выборов оппозиционной партия «Республика», наоборот, после них, фактически, обманула своих избирателей и присоединилась к «ГД», по сути, став партией  "Оринац Еркир" ("Страна Законности")-2.
Мы неоднократно заявляли, что не руководствуемся логикой того, чтобыть быть сторонником какой-либо внешней силы, наша главная цель – достижение достойной, безопасной и благополучной жизни в суверенной, демократической Армении. Мы добьемся этой цели благодаря нашей последовательной и упорной работе, начиная нашу службу в общине Ереван.
Вновь выражаем сожаление по поводу того, что брат освободившего Арцах спарапета (стратилат – главнокомандующий армянской армией. – Ред.) Вазгена Саргсяна, строящий политическую карьеру благодаря имени последнего, превратился в рупор «ГД», повторяя те же пропагандистские трюки, которые использует эта власть, сыгравшая ключевую роль в вопросе разрушения Арцаха».
Отметим, что по итогам состоявшихся 17 сентября выборов в Совет старейшин Еревана минимальный барьер преодолели 5 политических сил: партия «Гражданский договор» (24 мандата), партия «Национальный прогресс» (14 мандатов), блок «Мать Армения» (12 мандатов), партия «Республика» (8 мандатов) и партия «Общественный голос» (7 мандатов).
Поскольку ни одной из партий, преодолевших барьер, не удалось набрать более 50% голосов, мэр Еревана был избран на первом заседании Совета старейшин путем голосования. Кандидатуру Тиграна Авиняна поддержали 32 члена Совета старейшин, «против» проголосовали 5. Воздержавшихся не было, недействительных бюллетеней тоже.