Իրավունք 16:30 30/10/2023 Հայաստան
«ՀՀ գլխավոր դատախազության դատախազի որոշմամբ դադարեցվել է Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը` մեղսագրվող արարքը նրա կողմից կատարված չլինելու հիմքով»,-մանրամասնել է Վարոսյանը։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հուլիսի 29-ին դատախազությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որի համաձայն . «Քրեական վարույթով պարզվել է, որ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա.Ս.-ն, վերջինիս որդի, դիրիժոր Ս.Ս.-ն և գործարար Ա.Պ.-ն 2012 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը ներկայացրել են 800 մլն դրամ արժողության «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու կեղծ ներդրումային ծրագիր և խարդախությամբ հափշտակել «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված, Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով, 166 մլն 103 հազար դրամ արժողությամբ հողամասը:
Հսկող դատախազի 2023 թվականի հուլիսի 27-ի որոշումներով՝ Ա.Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության կազմակերպիչ), Ս.Ս.-ի նկատմամբ՝ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն) և Ա.Պ.-ի նկատմամբ՝ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն):

Право 16:44 30/10/2023 Армения
«Маэстро Сергей Смбатян оправдан. По решению прокурора Генпрокуратуры РА уголовное преследование Сергея Смбатяна прекращено на основании того, что он не совершал инкриминируемого ему деяния», - сообщил адвокат в соцсети.
Напомним, 27 июля 2023 года постановлениями прокуратуры было возбуждено уголовное дело в отношении отца и сына А.С. и С.С., а также предпринимателя А.П.
Согласно сообщению Генпрокуратуры Армении, «в ходе уголовного производства было установлено, что Чрезвычайный и Полномочный Посол А.С., сын последнего - дирижер С.С. и предприниматель А.П. в 2012г. представили Правительству РА фальшивую инвестиционную программу "Книжный мир" на сумму 800 млн. драмов по строительству многофункционального комплекса и мошенническим путем похитили земельный участок с площадью 300 кв. м. стоимостью 166 миллионов 103 тысяч драмов, отделенный от земельного участка по адресу: г. Ереван, ул. Кохбаци, 36, предоставленный на праве безвозмездного пользования «Ереванской средней музыкальной школе им. П. Чайковского».
Постановлением надзирающего прокурора от 27 июля 2023 года А.С. было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-178 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года (организация мошенничества в особо крупном размере), в отношении С.С.- по пункту 1 части 3 статьи 178 (мошенничество в особо крупном размере) и в отношении А.П по пункту 1 части 3 статьи 178 (мошенничество в особо крупном размере).