Քաղաքական 11:48 01/11/2023 Հայաստան
Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը հայտարարել է կարմիր դրոշի ահազանգ Հայաստանի Հանրապետության համար՝ կապված առաջիկա օրերին և շաբաթներին Ադրբեջանի կողմից Հայաստան ներխուժելու տագնապալի պոտենցիալի հետ։
«Ադրբեջանը վաղուց էր փափագում Հայաստանի հարավային Սյունիքի մարզը, որը վերջին ժամանակներում քննարկվում է որպես Ադրբեջանի կողմից վերահսկելի «Զանգեզուրի միջանցք»-ի մաս։ Հաշվի առնելով տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին քաղաքական զարգացումները, այդ թվում՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական ներխուժումն Արցախ և դրան հաջորդած տարածքների բռնագրավումը, Ադրբեջանում ու Թուրքիայում տարածված ու հաստատված ցեղասպանական հայատյացությունը՝ ադրբեջանական ներխուժումը ցեղասպանություն վերաճելու վտանգավոր բարձր ռիսկ է պարունակում:
Մենք աշխարհին հիշեցնում ենք, որ ցեղասպանությունը միայն զանգվածային սպանությունների միջոցով չի արտահայտվում։ Ինչպես 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի վերջին բռնազավթման ժամանակ, ցեղասպանությունը կարող է արտահայտվել նաև կոտորածի, վայրագության, բնիկ տարածքներից բռնի տեղահանման միջոցով, երբ այդ գործողությունների գաղափարախոսությունն ուղղված է ինքնության ամբողջական կամ մասնակի ոչնչացմանը»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Ինստիտուտը նշում է, որ արևմտյան տերությունները պետք է օգնեն Հայաստանին ամրապնդելու իր ինքնիշխան սահմանները և դիվանագիտական դիրքերը տարածաշրջանում։ Նրանք կարող են դա անել՝ պնդելով, որ հայկական կողմը վերահսկի իր տարածքով անցնող ցանկացած միջանցք։
Ըստ հայտարարության, արևմտյան երկրները  կարող են հետագայում աջակցել Հայաստանին իր ինքնիշխանության ապահովման հարցում՝ ստիպելով Ադրբեջանին դուրս բերել իր զինված ուժերը սահմանամերձ շրջաններից, պատժամիջոցներ կիրառելով Ալիևների ընտանիքի նկատմամբ և կասեցնելով Ադրբեջանի ներկայիս վիզային և էներգետիկ համաձայնագրերը ԵՄ-ի հետ, ինչպես առաջարկվում է Եվրախորհրդարանի հոկտեմբերի 5-ի բանաձևով։
«Եթե արևմտյան աշխարհը շարունակի անտեսել ցեղասպանությունը և արդյունավետ կերպով ընդունեի այն՝ որպես օրինական լուծում անլուծելի այն հակամարտությունների համար, որոնք ստեղծվել և շարունակվում են Ադրբեջանի նման ռեժիմների կողմից, ապա այն ոչ միայն կհայտարարի հետհոլոքոստի աշխարհի կանոնների վրա հիմնված կարգի վերջը, այլև սկիզբ կդնի ցեղասպանության դարաշրջանին, որը կլինի ավելի կործանարար, քան այն, որը բնութագրում է ամբողջ աշխարհում տարածքների և ռեսուրսների վերահսկողության վերջին խելագար շտապողականությունը»,-այսպես ամփոփվում է հայտարարությունը։

Политика 13:04 01/11/2023 Регион
Институт Лемкина выпустил отчет «Красный флаг угрозы геноцида» в связи с вероятностью вторжения Азербайджана в Армению
Институт Лемкина по предотвращению геноцида выпустил отчет «Красный флаг угрозы геноцида» в связи с вызывающей тревогу вероятностью вторжения Азербайджана в Армению в ближайшие дни и недели.
«Азербайджан уже давно имел виды на Сюникскую область на юге Армении, которая в недавнем прошлом рассматривалась как часть контролируемого Азербайджаном «Зангезурского коридора». Учитывая недавние политические события в регионе, включая вторжение Азербайджана в Арцах 19 сентября 2023 года и последовавший за ним захват территории, а также свойственную Турции и Азербайджану устоявшуюся геноцидную армянофобию, азербайджанское вторжение сопряжено с опасно высоким риском перерастания в геноцид», – говорится в публикации на сайте Института Лемкина.
«Напоминаем миру, что геноцид выражается не только в массовых убийствах. Как и во время недавнего захвата Арцаха в сентябре 2023 года, геноцид также может выражаться в резне, зверствах и насильственном перемещении коренных народов с территории, когда идеология, лежащая в основе этих действий, направлена на полное или частичное уничтожение идентичности», – говорится в аналитическом отчете.
Институт Лемкина отмечает, что западные державы  должны помочь Армении укрепить ее суверенные границы и дипломатические позиции в регионе. Они могут сделать это, настаивая на контроле Армении над любым коридором, проходящим через ее территорию.
«Они могут дополнительно помочь Армении в обеспечении ее суверенитета, заставив Азербайджан вывести свои войска из приграничных районов, наложив санкции на семью Алиева и приостановив действие текущих визовых и энергетических соглашений Азербайджана с ЕС, как это предложено резолюцией Европейского парламента по вопросу 5 октября», – говорится в публикации.
«Если западный мир продолжит игнорировать геноцид и фактически воспримет его как законное решение трудноразрешимых конфликтов, созданных и увековеченных такими режимами, как Азербайджан, он не только положит конец основанному на правилах миропорядка после Холокоста; он ознаменует начало эпохи геноцида, которая будет (если не более) разрушительным, чем та, которая характеризовала последнюю безумную гонку за контроль над территорией и ресурсами по всему миру», – указывается в отчете.