Առողջություն 12:49 01/11/2023 Աշխարհում
ԱՄՆ-ում վիրահատությունից վեց շաբաթ անց մահացել է 58-ամյա Լորենս Ֆոսեթը ՝ աշխարհում երկրորդ հիվանդը, որին խոզի սիրտ են փոխպատվաստել: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Մերիլենդի համալսարանի բժշկական կենտրոնը։
«Խոր վշտով հայտնում ենք սրտի անբուժելի հիվանդությամբ 58-ամյա հիվանդ Լորենս Ֆոսեթի մահվան մասին, ով ենթարկվել է աշխարհում գենետիկորեն ձևափոխված խոզի սրտի երկրորդ փոխպատվաստմանը: Ֆոսեթը վիրահատվել է սեպտեմբերի 20-ին և կարողացել է ապրել գրեթե վեց շաբաթ», - նշում են կենտրոնից։
Ըստ աղբյուրի՝ հիվանդը բժշկական կենտրոն է ընդունվել սեպտեմբերի 14-ին: Բժիշկները խոստովանել են, որ նրան հարմար չեն սրտի փոխպատվաստման ավանդական մեթոդները՝ «մի շարք սուր հիվանդությունների» պատճառով առաջացած սահմանափակումների պատճառով։ Սեպտեմբերի 15-ին ԱՄՆ Սննդամթերքի և դեղերի որակի վերահսկման վարչությունը շտապ վիրահատության թույլտվություն է տվել՝ օգնելու երկարացնել հիվանդի կյանքը:
Համալսարանում նշում են, որ վիրահատությունից հետո առաջին ամսվա ընթացքում փոխպատվաստված սիրտը շատ լավ է աշխատել։ Հիվանդը ֆիզիոթերապիայի կուրս էր անցնում և փորձում էր նորից քայլել սովորել։ Սակայն բժիշկները պարզել են, որ վերջին օրերին նրա մոտ սկսել են ի հայտ գալ փոխպատվաստված սրտի մերժման նշաններ, ինչն էլ, ի վերջո, հանգեցրել է մահվան:

Здоровье 14:33 01/11/2023 В мире
В США спустя шесть недель после операции умер 58-летний Лоренс Фосетт - второй в мире пациент, которому пересадили сердце свиньи. Как передает ТАСС, об этом сообщил медицинский центр Мэрилендского университета.
"С глубокой печалью мы сообщаем о смерти Лоренса Фосетта, 58-летнего пациента с неизлечимой болезнью сердца, которому была проведена вторая в мире трансплантация сердца генетически модифицированной свиньи. Фосетт перенес операцию 20 сентября и смог прожить почти шесть недель", - говорится в некрологе.
Пациент с терминальной стадией сердечной недостаточности поступил в медицинский центр 14 сентября. Врачи признали, что ему не подходит традиционные методы трансплантации из-за ограничений, вызванных "рядом острых заболеваний". 15 сентября Управление по контролю качества пищевых продуктов и лекарственных средств США выдало экстренное разрешение на операцию, чтобы помочь продлить жизнь пациента.
В университете отмечают, что в течение первого месяца после операции пересаженное сердце работало очень хорошо. Пациент проходил курс физиотерапии и пытался вновь научиться ходить. Однако медики установили, что в последние дни у него начали проявляться признаки отторжения пересаженного сердца, что, в конечном итоге и привело к смертельному исходу.