Հասարակություն 15:39 01/11/2023 Հայաստան
Հոկտեմբերի 31-ին՝ «Էլիտ Պլազա» բիզնես կենտրոնում տեղի ունեցավ «Artsakh Career Expo»-ն՝ աշխատանքային տոնավաճառն արցախցիների համար։ Բարեգործական նախաձեռնության նպատակը բռնի տեղահանված արցախցիներին աջակցելն է, ներգրավելը՝  զբաղվածության, սոցիալական, կրթական և աշխատանքային կյանքին:
Artsakh Career Expo-ին էր միացել նաև «Դասավանդիր Հայաստան»-ը՝ օգնելու ինչպես սկսնակ, այնպես էլ գործող ուսուցիչներին՝ գտնել համապատասխան աշխատանք և օգտվել առաջարկվող աջակցության ծրագրերից։
Կրթական ծրագրի համալսարանական հավաքագրման մասնագետ Արևիկ Պրազյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում առանձնացրեց այն կարևոր կետերը, որոնք կտրամադրվեն արցախցիներին՝ Հայրենիքում ապրելու և աշխատաելու համար։
«Պետք է ասեմ, որ արցախցիների կողմից շատ սպասելի հետաքրքրվածություն կա, քանի որ Արցախում արդեն հինգ տարի է գործուղում ենք մասնագետների, և բավականին մեծ հեղինակություն ունենք արցախցիների շրջանում. բոլորը գալիս են, և գիտեն, թե ծրագիրն ինչի մասին է, և ի՞նչ գործառույթներ է ենթադրում «Դասավանդիր Հայաստան»-ին միանալը։
Հավաքագրման մասնագետը նշեց, որ ծրագրով ոգևորված են՝ և՛ իրենք, և՛ արցախցիները։
«Մենք ունենք հատուկ ուղեցույց, որի հիման վրա նրանք կարող են տեսնել, թե մոտակա, կամ իրենց համար նախընտրելի համայնքներում ինչպիսի թափուր հաստիքներ կան։ Բոլոր այն մարդիկ, ովքեր նախատեսում են տվյալ համայնքում դառնալ ուսուցիչ, կարող են դիմել մեր ծրագրին՝ որպես արդեն գործող ուսուցիչներ։ Իրենք կկարողանան տեղակայվել այդ համայնքներում և օգտվել ծրագրի հնարավորույթուններից՝ «Դասավանդիր Հայասատան»-ի շրջանակներում՝ մենթորություն ունենալ, անցնել վերապատրաստման ակադեմիան, ստանալ հավելավճար, աջակցություն և այլն։ Նշեմ նաև, որ շատերը հետաքրքրված են հենց տեղափոխմամբ, և պատրաստակամություն են հայտնում հասկանալու, թե ինչպես կարող են այս ամենի մասնակիցը դառնալ»,- ասաց նա։
Մեզ հետ զրույցում, տնտեսագետ, վիճակագրության ոլորտի մասնագետ արցախցի կինը ասաց, որ մեծ հուսեր է կապում իրեն առաջարկվող աշխատանքի հետ.
«Ես մեծ ակնկալիքներ ունեմ, ցանկանում եմ իմ մասնագիտությանը համապատասխան աշխատանք գտնել։ Եթե տեղափոխվել ենք Հայաստան, ուրեմն մնալու ենք Հայաստանում։ Այստեղ ինչ-որ բան գտել եմ, հույս ունենանք , որ բարեհաջող կլինի»։
44-օրյա պատերազմից հետո Հադրութից տեղահանված մի կին նշեց, որ իրենք շարունակելու են մնալ, աշխատել և ապրել Հայաստանում.
«Ես քիմիկ եմ, համարյա յոթանասուն տարեկան, ինձ էլ աշխատանքի չեն վերցնի, բայց աղջիկս աշխատանք է փնտրում և մնալու ենք Հայաստանում։
Ինժեներ-շինարար մի տղամարդ  էլ նշեց, որ Հայաստանում մնալը կախված է աշխատանքից, սակայն դեռևս համապատասխան աշխատանք չի գտել.
«Եթե աշխատանք չգտնեմ, երևի դուրս գամ, չգիտեմ դեռ՝ ուր»։
Էքսպոյի շրջանակներում ներկայացվեցին նաև կրթական ծրագրեր, մասնագիտացված քոուչերը ներկաներին տվեցին կարիերայի և անձնային աճի մասին խորհուրդներ, եղան ելույթներ մասնագիտական տարբեր թեմաներով:

Общество 16:55 01/11/2023 Армения
31 октября в бизнес-центре «Элит Плаза» состоялась ярмарка труда «Artsakh Career Expo» для арцахцев. Цель благотворительной инициативы – оказание поддержки вынужденным переселенцам из Арцаха, вовлечение их в трудовую, социальную, образовательную и трудовую жизнь.
К ярмарке Artsakh Career Expo также присоединилась организация «Преподавай, Армения», чтобы помочь начинающим и действующим учителям найти подходящую работу и воспользоваться предлагаемыми программами поддержки.
В беседе с корреспондентом Panorama.am специалист по подбору персонала образовательной программы Аревик Празян выделила важные моменты, которые будут предоставлены арцахцам для проживания и работы на Родине.
«Должна отметить, что со стороны арцахцев есть ожидаемый интерес, поскольку уже 5 лет мы командируем в Арцах специалистов, и у нас довольно большой авторитет среди арцахцев: все приходят, знают, о чем наша программа, и какие инструменты предполагает “Преподавай, Армения”», – отметила она.
Специалист отметила, что программой воодушевлены как они, так и арцахцы.
«У нас есть специальное руководство, на основании которого они могут увидеть, какие вакантные места есть в той или иной общине. Все те, кто хочет начать преподавать в той или иной общине, могут обратиться к нам, в качестве уже действующих учителей. Им будет предоставлена возможность поселиться в той или иной общине, воспользоваться возможностями программы в рамках “Преподавай, Армения”: пройти соответствующее повышение квалификации, получить надбавку к зарплате, поддержку и пр. Отмечу также, что многие заинтересованы также переездом», – подчеркнула она.
В беседе с корреспондентом Panorama.am женщина из Арцаха, экономист и специалист по статистике, рассказала, что возлагает большие надежды на предложенную ей работу.
«У меня большие надежды, я хочу найти работу по своей профессии. Если мы переехали в Армению, то останемся в Армении. Нашла здесь кое-что, надеюсь, что получится», – отметила она.
В свою очередь переселенка из Гадрута после 44-дневной войны отметила, что они останутся здесь, будут работать и жить в Армении.
«Я – химик, мне почти 70 лет, меня уже не возьмут на работу, но моя дочь ищет работу, мы планируем остаться в Армении», – отметила женщина.
Инженер-строитель же отметил, что его пребывание в Армении зависит от работы, но подходящей работы он до сих пор не нашел.
«Если не найду работу, наверное, перееду, пока не знаю, куда именно», – пояснил он.
В рамках ярмарки представлены также образовательные программы, профильные коучи дали участникам советы по карьерному и личностному росту, прозвучали выступления на различные профессиональные темы.