Քաղաքական 12:23 01/11/2023 Հայաստան
«Արցախցի անչափահաս Սամվելին կալանավորել են, որովհետև չի ներում իշխող քաղաքական ուժին և անձամբ Նիկոլին»
Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորներ Տիգրան Աբրահամյանն ու Քրիստինե Վարդանյանը տեսակցել են տեսակցել ենք մի քանի օր առաջ կալանավորված և «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխված 16-ամյա արցախցի Սամվել Միրզոյանին:
«Սամվելն անչափահաս է, արցախցի, ում զոհված հայրը զինված ուժերի փոխգնդապետ է եղել:
Վերջինիս ազատությունից զրկել են, որովհետև նա ոչ մի կերպ չի համակերպվում Արցախի` իր հայրենի օջախի կորստի հետ, ով չի ներում իշխող քաղաքական ուժին և անձամբ Նիկոլին` Արցախը հանձնելու և արցախցիներին դավաճանելու համար:
Հայաստանյան այսօրվա իրողությունների պայմաններում, օրինաչափ է դարձել այն անձանց կալանավորումներն ու քրեական գործերով ներգրավելը, ովքեր չեն համակերպվում փաշինյանական իշխանության թելադրած խաղի կանոններին ու ապօրինի գործողություններին»,- գրել է Տ. Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ Սամվել Միրզոյանը Մարտակերտից է, միակողմանի ծնողազուրկ է, բազմազավակ ընտանիքի զավակ է։ Սեպտեմբերի 19-ին զանգվածային անկարգությունների մասնակցելու մեղադրանքով ոստիկանության կողմից հետախուզաման մեջ է եղել, հայտնաբերվել է ու կալանավորվել։

Politics 14:12 01/11/2023 Armenia
Opposition MPs Tigran Abrahamyan and Kristine Vardanyan have visited 16-year-old Artsakh activist Samvel Mirzoyan who was arrested for taking part in mass unrests in Yerevan on 19 September and taken to the Abovyan Penitentiary.
He was among protesters who gathered outside the Armenian government building after Azerbaijan’s large-scale military offensive against Artsakh, calling for Prime Minister Nikol Pashinyan to resign, and clashed with police.
Samvel’s father was an army lieutenant colonel who fell defending Artsakh, Abrahamyan, secretary of the opposition Pativ Unem faction, said in a Facebook post on Wednesday.
“He was deprived of freedom because he refuses to put up with the loss of Artsakh, his native land, and does not forgive the ruling team and personally Nikol for surrendering Artsakh and betraying the Artsakh Armenians,” the MP wrote.