Հարված ճակատին. Գյուղատնտեսը՝ ՌԴ-ից կարծր ցորենի արտահանման արգելքի մասին
Հարված Հայաստանի ճակատին։ Panorama.am-ի հետ զրույցում այսպես է գնահատում գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը Ռուսաստանի գյուղատնտեսության նախարարության այն օրինագիծը, որով առաջարկել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև 2024 թվականի մայիսի 31-ը արգելել երկրից կարծր ցորենի արտահանումը: Արգելքը վերաբերում է նաև Հայաստանին։
Գյուղատնտեսը մանրամասնում է՝ կարծր ցորենն (Triticum Durum) օգտագործում են հրուշակեղենի արտադրության մեջ, փափուկ ցորենը՝ (Triticum Aestivum) հացի արտադրության։
«Սա նշանակում է, որ Հայաստանում արտադրվող մակարոնեղենի ու հրուշակեղենի արտադրամասերը խնդիր են ունենալու որակի հետ։ Բացի այդ, պետք է պատրաստի մակարոնեղեն ներկրվի, ինչը բերելու է թանկացման։ Սա հարված էր Հայաստանի ճակատին, հենց փափուկ ցորենի արտահանումն արգելեն, կլինի հարված գոտկատեղից ներքև»,-ասում է նա։
Նախկին պաշտոնյայի խոսքով, որպես ԵԱՏՄ անդամ պետություն, Հայաստանը Մոսկվայում նստած նախարար ու նրա տեղակալ ունի, մինչ հարցը նախագծում արտացոլվելը պետք է նրանք աշխատանք տանեին։
«Այս ահազանգը պետք է վաղուց տեսած լինեին, համապատասխան քննարկում արած լինեին, առաջարկ անեին, Հայաստանի համար այդ արգելքը բացառեին, քանի որ այն ԵԱՏՄ անդամ պետություն է։ Սա նման է այն իրավիճակին, երբ հրշեջ մեքենա չկա ու տուն է հրդեհվում, ի՞նչ կլինի»,-ասաց Հարությունյանը։
Գյուղատնտեսի խոսքով, Հայաստանում կարծր ցորեն գրեթե չի արտադրվում, իսկ հիմնականում օգտագործվում է փափուկ տեսակի ցորեն։ Այս առումով նա ընդգծում է, որ Հայաստանում ցորենի ցանքատարածությունները պակասել են, մկները դաշտերում վխտում են, ունենք պատերազմական վիճակ, կորցրել ենք հողատարածքներ։
«Վերջին տարիներին ես միշտ բարձրաձայնել եմ այս խնդիրների մասին, բայց բանը հասավ նրան, որ սելը կանգնեց բարդոցի տակ։ Որոշ անողնաշարներ, որ ասում էին՝ Ռուսաստանում ցորենը շատ է, միշտ հակադարձում էի՝ ձեզ ի՞նչ, քանի որ Ռուսաստանը մի գիշերում կարող է որոշում ընդունել, ու մենք ոտնատակ ընկնենք»,-նշում է նա։
Նախկին պաշտոնյայի խոսքով, այս իրավիճակում կարծր ցորեն ներմուծելու համար Ռուսաստանին այլընտրանք գտնելը շատ բարդ է լինելու, եվրոպական որևէ երկիր մեզ ցորեն չի տա, Թուրքիան՝ նույնպես։
«Հնարավոր է՝ հակադարձողներ լինեն, ասեն, այլյուր կարող ենք բերել, մինչդեռ ալյուրը պահմանված ժամկետ ունի, որոշ ժամանակը մեկ պահուստները պետք է թարմացվեն։ Մինչդեռ ցորենի պարագայում նման խնդիր չկա։ Այս իրավիճակում, երբ Ռուսաստանում մեծ քանակությամբ բարձր որակի ցորեն են ստանում, ռուբլու փոխարժեքն էլ հաշվի առնելով, շատ նպաստավոր էր, որ գիշեր-ցերեկը ցորենը կրեին, բերեին տան անկյուններից հետ լցնեին։ Ցանկացած արգելք, որը կիրառում է Ռուսաստանը Հայաստանի նկատմամաբ, պետք է ընդունենք ոչ միայն նյութական-տնտեսական, այլ հասկանանք, թե քաղաքական առումով ինչ ազդակ է ու զգուշացում»,-ասաց Ա. Հարությունյանը։
- Աշոտ Հարությունյան. Ի՞նչ գյուղատնտեսության մասին է խոսքը, երբ կրակն անընդհատ մոտենում է հողի մշակին
- Աշոտ Հարությունյան. Հիմա թող իշխանությունն ասի՝ հիմնահատակ կործանե՞լ են գյուղատնտեսության ոլորտը, թե՞...
- Թշնամուն հանձնված Քարվաճառի էներգետիկ համակարգի նշանակությունը Հայաստանի համար. «Արցախը հետ բերենք, որ լավ ապրենք»

Экономика 15:59 02/11/2023 Армения
Ашот Арутюнян оценил новый законопроект Минсельхоза РФ о временном запрете на вывоз твердой пшеницы из России
Щелчок по носу Армении. Таким образом в беседе с корреспондентом Panorama.am бывший замминистра сельского хозяйства, агроном Ашот Арутюнян назвал законопроект министерства сельского хозяйства России предложил запретить вывоз из страны твердой пшеницы с 1 декабря этого года по 31 мая 2024 года. Запрет касается также Армении.
А. Арутюнян поясняет: твёрдая пшеница (Triticum Durum) используется в кондитерском производстве, мягкая пшеница (Triticum Aestivum) — в производстве хлеба.
«Это значит, что у фабрик макаронных и кондитерских изделий, производимых в Армении, возникнут проблемы с качеством. Кроме того, готовые макароны придется импортировать, что приведет к росту цен. Это был щелчок по носу Армении, как только запретят экспорт мягкой пшеницы, это будет удар ниже пояса», – отметил он.
По его словам, Армения, как страна-член ЕАЭС, должна была провести соответствующую работу в данном направлении, чтобы не допустить такого.
«Они должны были давно ещё понять эту угрозу, провести соответствующее обсуждение, сделать предложение, исключить данный запрет для Армении, поскольку она является членом ЕАЭС», – отметил Арутюнян.
По его словам, в Армении почти не производят твердую пшеницу, а используют преимущественно мягкую. В этой связи он подчеркивает, что в Армении сократились посевные площади пшеницы, в полях – нашествие мышей, мы находимся в состоянии войны, мы потеряли большие посевные площади.
«В последние годы я постоянно заявлял о подобных проблемах. Некоторым бесхребетным людям, которые говорили, что в России много пшеницы, я всегда отвечал, а вам-то что, ведь Россия вдруг может принять решение и мы окажемся в плачевном положении», – отметил он.
По его словам, в этой ситуации будет очень сложно найти альтернативу России по импорту твердой пшеницы, ни одна европейская страна нам пшеницу не даст, и Турция тоже.
«Возможно, найдутся те, кто возразит, сказав, что мы можем привезти и муку, между тем, у муки ограниченный срок годности, и склады придется периодически обновлять. Между тем, в случае с пшеницей подобных проблем нет. В такой ситуации, когда в России получают пшеницу высокого качества, и с учетом курса рубля, крайне целесообразным было бы, постоянно закупать и импортировать эту пшеницу. Любой запрет, применяемый Россией против Армении, должен рассматриваться не только с материальной и экономической точки зрения, но и как предупреждение и сигнал с политической точки зрения», – добавил А. Арутюнян.