Իրավունք 17:32 06/11/2023 Հայաստան
Լևոն Քոչարյանը լինելու է կալանքից ազատված անձ, իսկ կրկին կալանավորելու համար պետք է լինեն նոր հանգամանքներ. Վարդևանյան
ԿԸՀ արձանագրությունը հավաստում է, որ Լևոն Քոչարյանն արդեն ԱԺ պատգամավոր է: Լրագրողների հետ զրույցում նշեց Լ.Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ  Արամ Վարդևանյանը:
«Հիշեցման կարգով, 2021-ի դեկտեմբերի 7-ի ՍԴ որոշմամբ արձանագրվել էր, որ Ազգային ժողովի պատգամավորի կարգավիճակը ստանալու պահից սկսած անձը չի կարող լինել անազատության մեջ, բացառությամբ Ազգային ժողովի համաձայնությամբ: Հետևաբար, ֆիքսում ենք փաստը, որ Լևոնը պետք է լինի ազատության մեջ:
Տվյալ դեպքում խոսքը ոչ թե օրենքի, այլ ՍԴ որոշման մասին է, որտեղ սևը սպիտակի վրա գրված է հաստակ, պետք չի լինել սահմանադրագետ դա մեկնաբանելու համար: Ես չեմ պատկերացնում, որ այստեղ մենք որևէ իրավական վեճ ունենանք: Եթե այս հարցի վերաբեյալ  վեճ է առաջանում, ստացվում է, որ ի սկզբանե նպատակը եղել է մարդուն կալանավորելը, թե՞ խոսում էինք իրավական պրոցեսի մասին: Ես ունեմ համոզմունք, որ  այստեղ և մի շարք այլ դեպքերում իրավական պրոցես չկա,  բայց այսպիսի հարցերում չեմ պատկերացնում, որ նման վեճ լինի։
Այստեղ ՍԴ-ի որոշման նկատմամբ հարգանքի, իրավական պետության վերաբերյալ հարց կա և դա չհարգելը, խախտելը լրիվ այլ հետևանքներ կարող է ունենալ»,- ասաց փաստաբանը։
Նա հայտնեց, որ գնալու է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ՝ սպասելով Լևոն Քոչարյանի ազատ արձակմանը։
Հարցին՝ բացառո՞ւմ է, որ հետագայում գլխավոր դատախազը կարող է մտնել ԱԺ Լևոն Քոչարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցով, Վարդևանյանը պատասխանեց. «Այստեղ խոսքը բացառապես վերաբերում է կալանքը որպես խափանման միջոց վերացնելուն: Քրեական հետապնդումը շարունակվելու է, քրեական գործն առկա է, այդտեղ լիքը անելիք կա և հստակ ֆիքսվելու է, որ գործ ունենք առհասրակ իրավական պրոցեսից զուրկ մի պատկերի հետ: Մենք այս գործով հասնելու ենք վերջնական արդարացման»,-ասաց Վարդևանյանը։
Նրա խոսքով, Լևոն Քոչարյանը լինելու է կալանքից ազատված անձ, իսկ կալանքից ազատված անձին կրկին կալանավորելու համար  քրեական դատավարության օրենսգիրքը հստակ սահմանում է՝ պետք է լինեն նոր հանգամանքներ՝ ոչ պատշաճ վարքագծի և այլն։
«Ես չեմ պատկերացնում, թե դա որը պետք է լինել։ Այսինքն դա պատկերացնելը հետևյալը կարող է լինել՝  դուրս գա, լինի ազատության մեջ, իրավապահ մարմինները ֆիքսեն այդ ոչ պատշաճ վարքագիծը։ Այստեղ հետաքրքիրն այն է, որ Լևոնը սեպտեմբերի 22-ին ձերբակալվել է, սեպտեմբերի 25-ից կալանավորված, նույնիսկ անուղղակի տվյալ ոչ պաշտաճ վարքագծի ռիսկի, կանխատեսական ռիսկի առհասարակ չկա։ Հետևաբար, կարծում եմ, սա էլ է պարզ»,- ասաց Ա.Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք, որ ԿԸՀ որոշմամբ՝ ԱԺ «Հայաստան» դաշինքի մանդատը տրվեց հերթական հաջորդ թեկնածու Լևոն Ռոբերտի Քոչարյանին:

Право 18:21 06/11/2023 Армения
Левон Кочарян станет освобожденным из-под стражи лицом, и для его повторного ареста должны быть новые обстоятельства – Вардеванян
Протокол Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Армении удостоверяет, что Левон Кочарян – депутат Национального Собрания РА. Об этом в беседе с журналистами напомнил представитель команды адвокатов Л. Кочаряна – Арам Вардеванян.
«В порядке напоминания: решением КС от 7 декабря 2021 года зафиксировано, что с момента получения статуса депутата НС лицо не может находиться в заключении, исключение – случаи с согласия Национального Собрания. Поэтому фиксируем факт: Левон должен быть отпущен на свободу.
В данном случае речь идет не о законе, а о решении КС, где четко, черным по белому написано. Не нужно быть экспертом по конституционному праву, чтобы данное решение трактовать. Я не могу себе представить, чтобы у нас были какие-то юридические споры здесь. Если по этому вопросу возникает спор, то получается, что первоначальной целью был арест человека? Или мы говорили о правовом процессе? Я убеждён, что здесь и в ряде других случаев правового  процесса нет, но я не могу себе представить такого спора в подобных вопросах.
Здесь стоит вопрос об уважении решения КС, о правовом государстве, а несоблюдение этого решения, его нарушение может вызвать совершенно иные последствия», – сказал адвокат.
Он сообщил, что отправится в УИУ «Нубарашен» – ожидая освобождения Левона Кочаряна.
На вопрос, исключает ли он, что в будущем генпрокурор может внести в Национальное Собрание вопрос о лишении Левона Кочаряна неприкосновенности, Вардеванян ответил:
«Здесь речь идет исключительно об отмене ареста как меры пресечения. Уголовное преследование будет продолжаться, уголовное дело тоже, многое предстоит сделать и будет четко установлено, что мы имеем дело с картиной, не имеющей ничего общего с правовым процессом. По этому делу мы добьемся окончательного оправдательного приговора», – сказал Вардеванян.
По его словам, Левон Кочарян будет освобожденным из-под  ареста лицом, а для повторного ареста освобожденного из-под стражи лица Уголовно-процессуальный кодекс четко устанавливает: необходимы новые обстоятельства, например, ненадлежащее поведение и т.д.