Հենց հասել եմ Հայաստան, ինձ թոշակից զրկել են. Արցախցի զինվորական
«Զինվորական թոշակառու եմ, պահեստազորի փոխգնդապետ, տեղի դպրոցի զինղեկն եմ եղել, էս ցավով ես էլ եմ տառապել, հենց հասել ենք Հայաստան, զրկել են ինձ թոշակից։ Ասել են՝ Ղարաբաղի գրանցումից պիտի դուրս գաս, որ զինվորական թոշակդ տանք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության դիմաց բողոքի ակցի իրականացնող արցախցի տղամարդը։
Նա հավելեց նաև, որ 2020 թվականից հետո իր գործերը տեղափոխել են Ստեփանակերտի զինկոմիսարիատ, ապա ինն ամիս հետո նոր միայն կարողացել է ստանալ ամբողջ թոշակը։
«Հիմա էլ եկանք ընկանք էս վիճակի մեջ. նորից ասում են, որ գրանցումից պիտի դուրս գանք, հայկական անձնագիր ստանանք, չէ՞ որ մերը հայկական անձնագիր ա, մի գրանցումն ա տարեբերությունը։ Սպասում եմ, տեսնեմ՝ ինչ պատասխան կտան. երրորդ ամիսն է, որ զինվորական թոշակը չեմ ստանում»,-ավելացրեց սպան։
Այն հարցին, թե ի՞նչ լուծում են ակնկալում, վերջինս պատասխանեց, որ թեկուզ ուշ, բայց կլինի.
«Կստանանք, իմ գլխով անցել ա, էդ գումարը կորող չի, մենք մի հոգի չենք, հազարից ավել մարդ կա, որ սպասում է էս պատասխանին»։
- Սոցնախն արձագանքեց թոշակի վերաբերյալ արցախցիների բողոքին
- Արցախցիների կապույտ անձնագրերը քաղաքացիություն հաստատող փաստաթուղթ չեն. Արմեն Ղազարյան
- Ես կասկածում եմ, որ Ադրբեջանի պահանջով է եղել մեր թոշակները կտրելը. Արցախցի
- Եթե արցախցիները ՀՀ քաղաքացիներ չեն, այնտեղի սպաներին ինչո՞ւ եք բերել այստեղ, դատում. արցախցի տեղահանված

Общество 14:53 06/11/2023 Армения
«Я – военный пенсионер, подполковник в запасе, как только переехал в Армению, меня лишили пенсии. Сказали, что мне нужно отказаться от прописки в Карабахе, чтобы мне начали выдавать военную пенсию здесь», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am вынужденный переселенец из Арцаха у здания министерства труда и социальных вопросов Армени, где группа арцахцев проводила акцию протеста.
Он добавил также, что после 2020 года его дела были переданы в военный комиссариат Степанакерта, и только через девять месяцев он смог получить полную пенсию.
«А сейчас мы все оказались в таком положении: снова заявляют, что нужно отказаться от прописки, получить армянский паспорт, но ведь у нас и так уже армянские паспорта, разница лишь в прописке. Ждем, посмотрим, что ответят. Уже три месяца не получаю военную пенсию», – подчеркнул офицер.
На вопрос, какое решение они ожидают, он ответил: «Получим, мне кажется, что эта сумма не пропадет, там не один человек, свыше тысячи людей, ожидающих ответа».