Քաղաքական 16:41 06/11/2023 Հայաստան
Շվեյցարիան մեծացնում է իր աջակցությունը Հայաստանում և տարածաշրջանում քաղաքացիական անձանց՝ անհապաղ հատկացնելով 1,5 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ, որը կբաշխվի տեղում հիմնական մարդասիրական կազմակերպությունների միջև: Այս մասին հայտնում են ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպանատնից։
«Մեկ շաբաթից էլ քիչ ժամանակահատվածում ավելի քան 100 000 մարդ Լեռնային Ղարաբաղից փախել է Հայաստան՝ անվտանգություն, սնունդ, ապաստան և հետագայում ապրուստի միջոցներ գտնելու համար։ Միջազգային հանրությունը, Հայաստանի իշխանությունն ու քաղաքացիական հասարակությունը գործադրում են բոլոր ջանքերը այդ մարդկանց ընդունելու և աջակցելու համար հնարավոր լավագույն պայմաններ ստեղծելու նպատակով, հատկապես գալիք ձմռան հետ կապված։
Ծայրահեղ այս իրավիճակին արձագանքելու նպատակով Շվեյցարիան  1,5 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ հատկացնելու նախնական որոշումներ է կայացրել՝ տեղում մարդասիրական գործողություններին համակողմանի  աջակցելու համար։ Երեք առանցքային դերակատարների, այն է՝ ՊՀԾ-ի, ՄԱԿ ՓԳՀ-ի և  ԿԽՄԿ-ի միջև հավասարապես  բաշխված միջոցներն ուղղելու են փախստականների կենսական կարիքների բավարարմանը։ Հաշվի առնելով դրանց առանձնահատկությունները՝ բոլոր երեք միջոցառումներն ուղղված կլինեն փախստականների տեղավորմանը, պարենային անվտանգության բարելավմանը և տնտեսական կայունության բարձրացմանը։
ՄԱԿ-Ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը (ՊՀԾ) Շվեյցարիայի կողմից տրամադրվող 500 000 շվեյցարական ֆրանկ դրամաշնորհը կօգտագործի Շվեյցարիայի կողմից ֆինանսավորվող «REBCA» (Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների դիմակայունության ամրապնդում և տնտեսական վերականգնում) ծրագիրն ընդլայնելու համար, որը մեկնարկել է դեռևս 2022թ․ նոյեմբերին։ Լրացուցիչ միջոցների հաշվին «REBCA» ծրագիրն առաջնահերթ ուշադրություն է դարձնելու Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի գյուղական բնակավայրերում բնակություն հաստատած առավել խոցելի փախստականներին, ինչպես նաև նրանց հյուրընկալող ընտանիքներին՝ նրանց տրամադրելով անհապաղ մարդասիրական, հոգեսոցիալական  և տնտեսական աջակցություն։ Ծրագրի շրջանակներում կստեղծվեն նաև ինտեգրման մեխանիզմներ՝ դիմակայունությունը բարձրացնելու նպատակով։
500 000 շվեյցարական ֆրանկի չափով ներդրումը ՄԱԿ-ի Փախստականների արձագանքման ծրագրում (ՓԱԾ, RRP) հաստատվել էր հոկտեմբերի սկզբին, որի շրջանակներում գլխավոր գործընկեր է հանդիսանում ՄԱԿ-ի ՓԳՀ-ն։ ՓԱԾ-ը կամրապնդի ՄԱԿ ՓԳՀ-ի արտակարգ գործողությունները՝ օժանդակելու փախստականներին ընդունելուն և դիմակայունությունը բարձրացնելուն ուղղված ՀՀ կառավարության ջանքերին։  Որպես լրացուցիչ միջոց՝ հաղորդակցության և տվյալների վերլուծության ապահովման նպատակով ՄԱԿ-ի համապատասխան կազմակերպությունների համար հատկացվել է շվեյցարացի փորձագետ։
500 000 շվեյցարական ֆրանկի չափով վերջին մասը կուղղվի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերության համատեղ աշխատանքների իրականացմանը, որոնք տրամադրում են հրատապ հոգեսոցիալական և տնտեսական օժանդակություն։ ԿԽՄԿ-ն շարունակելու է աջակցել  նաև Հայաստանի իշխանություններին՝ անհետ կորածների ճակատագիրը պարզելու ուղղությամբ։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու անհետ կորածների ընտանիքներին։ Այս ֆինանսավորումը տրամադրվում է ի հավելումն 2023 թվականին ԿԽՄԿ-ին՝ տարածաշրջանում իր գործունեությունն իրականացնելու նպատակով արդեն իսկ հատկացված մեկ միլիոն շվեյցարական ֆրանկի չափով ֆինանսավորման»,- նշում են դեսպանությունից։

Politics 16:50 06/11/2023 Armenia
Switzerland is stepping up its support for civilians in Armenia and the region through the immediate release of 1.5 million Swiss francs to be distributed among key humanitarian actors on the ground, the Swiss Embassy in Armenia said in a press release on Monday.
In less than a week, more than 100,000 people have fled Nagorno-Karabakh to Armenia in search of security, food, shelter, and a future livelihood. The international community, the Armenian authorities and the civil society are working hard to create best possible conditions to receive and support these people, especially in view of the coming winter.
In response to this urgent situation, Switzerland has taken initial decisions to release 1.5 million Swiss francs to support humanitarian efforts on the ground in a comprehensive manner. Distributed equally among three key actors WFP, UNHCR and the ICRC, the funds are directed towards addressing the immediate needs of the refugees. With their specificities, all three interventions will work on hosting, increasing food security, and building economic resilience of the refugees.
The World Food Programme WFP of the UN will utilize a grant of 500’000 Swiss francs to extend the ongoing Swiss-funded REBCA (Resilience and Economic Recovery of Border Communities in Armenia) project launched back in November 2022. With the additional funds, the REBCA project will prioritize the most vulnerable refugees settled in rural areas of Syunik and Gegharkunik regions, as well as their host families, providing them with immediate humanitarian, psycho-social, and economic support. The project will also set-up integration mechanisms to build resilience.
A contribution of 500’000 Swiss francs to the UN Refugee Response Plan (RRP) was approved earlier in October, with the UNHCR as the lead partner. The RRP will reinforce UNHCR’s emergency response to support the RA Government’s efforts to host the refugees and enhance resilience.  As an additional effort, a Swiss expert has been made available for UN organizations for communication and data analysis.
The last portion of 500’000 Swiss francs will cover the efforts by the International Committee of the Red Cross ICRC, jointly with the Armenian Red Cross Society, providing emergency psycho-social and economic aid. The ICRC will also continue to support the Armenian authorities in their endeavor to clarify the fate of missing persons. A specific attention will be put on the families of the missing. This funding is in addition to the one million Swiss francs already granted to the ICRC for its operations in the region in 2023.