Իրավունք 14:46 09/11/2023 Հայաստան
Պեմզաշենում կատարված սարսափելի սպանության գործով բոլոր 21-22 վկաներն այդ գյուղից են։ Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը առաջարկեց լսել դատավարության մասնակիցների կարծիքները՝ գործի քննությունը Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան ուղարկելու վերաբերյալ։
«Այս հարցը մենք բարձրացնում ենք՝ հաշվի առնելով արդարադատության շահը,  քննության արագ իրականացումը»,-ասաց նախագահող դատավորը։
Հանրային մեղադրողն արձագանքեց՝ դեմ չէ Շիրակի դատարան ուղարկելուն, պարզաբանեց, քանի որ Վրույր Բարսեղյանի կողմից վերջին հանցավոր արարքը կատարվել է Երևանում, այդ պատճառով էլ քրեական գործն ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան։
«Ավելի ճիշտ կլինի, որ տարածքային ընդդատության կանոնները փոխվեն, գործն ուղարկվի Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան»,-նկատեց հանրային մեղադրողը։
Տուժողի ներկայացուցիչ Գարիկ Գալիկյանն ասաց՝ համամիտ է հանրային մեղադրողի հետ, բայց կարծիք կհայտնի մեղադրյալների կարծիք հայտնելուց հետո։
«Միևնույն ժամանակ նշեմ, որ ինձ համար՝ որպես ներկայացուցիչ, թե  տուժողի համար  միևնույն է, թե սույն գործը որտեղ կքննվի, մեզ համար կարևոր է, որ իրականացվի արդարադատություն, թե որ նստավայրը կանի դա, միևնույն է»,-ասաց Գալիկյանը։
Դատավոր Գաբրիելյանը մանարամասնեց՝ օրենսդիրը հստակ նշում է, որ տարածքային ընդդատության կանոնների հետ կապված պետք է լինի մեղադրյալների համաձայնությունը։
Մեղադրյալ Վրույր Բարսեղյանն ասաց՝ ցանկանում է գործի քննությունն իրականացվի Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում։ Դատարանը որոշեց, որ գործի քննությունը կշարունակվի նույն նստավայրում։

Право 15:11 09/11/2023 Армения
Все свидетели по делу о жестоком убийстве женщины и её детей в селе Пемзашен – из того же села. Судья Артуш Габриелян предложил выслушать мнение участников судопроизводства относительно рассмотрения дела в суде общей юрисдикции Ширакской области.
«Мы заявляем об этом, учитывая интересы правосудия, для проведения быстрого следствия», – отметил председательствующий судья.
Общественный обвинитель отметил, что не против предложения, пояснив, что последнее преступное деяние Вруйра Барсегяна было совершено в Ереване, по этой причине уголовное дело было направлено в суд общей юрисдикции в городе Ереван.
«Лучше отправить дело в суд общей юрисдикции по Ширакской области», – отметил обвинитель.
Представитель потерпевшей стороны Гарик Галикян отметил, что согласен с обвинителем.
Судья Габриелян пояснил, что законодательство указывает, что должно поступить также согласие обвиняемых.
В свою очередь обвиняемый Вруйр Барсегян отметил, что желает, чтобы дело рассматривалось в ереванском суде.
Суд принял решение продолжить рассмотрение дела в том же суде.
Напомним, 9 ноября в селе Пемзашен Ширакской области Армении обнаружены тела женщины и двоих детей.
По подозрению в совершении преступления были задержаны, а затем арестованы 32-летний жители Ширакской области Вруйр Барсегян и его родственник – 41-летний Аркадий Барсегян.
Вруйр Барсегян принял выдвинутые против него обвинения, дав признательные показания, а Аркадий Барсегян наоборот – не принимает выдвинутые против него обвинения, отмечая, что его не было на месте совершения преступления.