Հասարակություն 12:27 09/11/2023 Արցախ
«Քանի որ ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակը հոկտեմբերի 26-ին է սահմանվել, որից հետո արցախցիները համապատասխանեցվել են փախստականի կարգավիճակին, և իրավունք ունեն այդ կարգավիճակում ստանալ կենսաթոշակ և նպաստ, ապա կհաշվարկվի հոկտեմբերի 28-ից սկսած»,-կառավարության նիստում հայտնեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ պատասխանելով Փաշինյանի հարցին, թե Արցախից բռնագաղթած թոշակառուների թոշակներն արդյոք վճարվելու են Արցախում դրանց տրամադրումն ընդհատելուց հետո:
Նախարարի պատասխանից պարզ դարփավ, որ հոկտեմբերի 28-ից առաջ չստացած թոշակները կառավարությունն այլևս չի վճարի բռնագաղթած թոշակառուներին:
Մկրտչյանի խոսքով՝ անկախ այն հանգամանքից, թե շահառուները ԼՂ-ում կենսաթոշակ կամ նպաստ ստացել են, թե ոչ՝ ՀՀ-ում իրավունք ունեն ստանալու կենսաթոշակ և նպաստ, ինչի համար անհրաժեշտություն է առաջացել պետական նպաստների և կենսաթոշակների մասին օրենքներում կատարել որոշակի փոփոխություններ՝ ամրագրելով փախստականի կարգավիճակ ունեցող անցանձ համար կենսաթոշակի իրացման իրվունքի առանձնահատկությունները Կառավարության կողմից սահմանելու լիազորությունները:
Նախարարը հայտնեց, որ պարտադիր է, որ բռնի տեղահանված անձը գրանցված լինի Հայաստանի որևէ հասցեում, ինչը չպետք է շփոթել հաշվառման ու քաղաքացիության հետ:
Նա ասաց, որ բռնագղթած կենսաթոշակառուների թիվը շուրջ 15 հազար է և նրանք դիմումների համար կարող են մոտենալ Միասնական սոցիալական ծառայության 49 տարածքային կենտրոնները:

Экономика 13:31 09/11/2023 Армения
Министр объяснил, почему пособия и пенсии вынужденным переселенцам из Арцаха будут начисляться с 28 октября
«Поскольку статус временной защиты был введен 26 октября, после чего арцахцы получили статус беженцев, и имеют право на получение пенсий и пособий в этом статусе, пенсии и пособия будут начисляться с 28 октября», – заявил на заседании правительства Армении министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, отвечая на вопрос премьер-министра РА Никола Пашиняна, будут ли выплачены пенсии вынужденным переселенцам из Арцаха после прекращения их выплат в Арцахе.
По словам министра, независимо от того обстоятельства, получали ли бенефициары пособия или пенсии в Нагорном Карабахе, они имеют право получать пенсии и пособия в РА, в связи с этим возникла необходимость внести определенные изменения в законе «О пособиях и пенсиях», закрепив особенности прав лиц, имеющих статус беженца.
Он сообщил, что вынужденные переселенцы должны быть зарегистрированы по любому адресу в Армении, и это не следует путать с учетом по адресу или гражданством.
Н. Мкртчян отметил, что число вынужденных переселенцев-пенсионеров составляет около 15 тысяч и они могут подать заявление в 49 региональных центров Единой социальной службы.